Poradna

I domy mají své bolesti a problémy. Sdílejte zkušenosti inspektorů NEMOPAS a využijte jejich zkušeností a rad v situaci, kdy kupujete dům, nebo už jej vlastníte.

Budeme rádi i za Vaše postřehy, které můžete uplatnit pod každým článkem. Pro další dotazy můžete kontaktovat přímo autora článku.

Koupila si přízemní byt, po půl roce začaly vlhnout zdi a objevila se plíseň

Nedostatečný výškový rozdíl mezi podlahou přízemí v domě a okolním upraveným terénem je jedním z nejčastějších hydroizolačních problémů nepodsklepených domů. Vlhkost v podlahách a na spodku stěn musela ve svém bytě řešit i paní Ulrika.

(Autor: Petr Vencl)

Poškozené trámy ve starším domě se staly trápením pro kupujícího i prodávajícího

Většina domů postavených do první poloviny dvacátého století má stropy nesené dřevěnými trámy. A tyto trámy jsou často skryty v konstrukci stropu a nejsou vidět. V jakém jsou stavu, nejsou uhnilé? Nemůže se nám stát to, co se stalo panu Radovanovi, který si koupil starší bytový dům?

(Autor: Petr Vencl)

Když střecha z asfaltových šindelů nad obytným podkrovím nevětrá

S přicházejícími chladnými dny se objevují nemoci domů, které souvisí s nízkými teplotami. Jednou z nich jsou potíže s nedostatečně odvětranými šikmými střechami nad obytným podkrovím. Podobný případ řeší i pan Petr, který má střechu z asfaltových šindelů a v zimě s ní má starosti.

(Autor: Petr Vencl)

Skříň v koutě pomohla kondenzaci

I na novostavbě bytového domu může projektant udělat chybu. V dnešním článku si ukážeme jeden nedomyšlený detail, který by možná fungoval, ale klientská změna v bytě ho dostala do problémů.

(Autor: Petr Vencl)

Balkóny, velká nemoc starších bytových domů

Na starších bytových domech s balkóny hrozí nebezpečí jejich degradace a v nejhorším případě i zřícení. O jednom takovém případě si přečtěte v článku kolegyně na serveru novinky.cz v rubrice Nemoci nemovitostí.

(Autor: Lucie Hecová)

Nové terasy bytových domů mají jedno velké technicko-právní riziko.

Terasy bytových domů s sebou nesou jedno velké riziko. Mohou mít, jako každá konstrukce, technické problémy. Tedy převážně vadnou hydroizolaci, která způsobuje zatékání do prostor pod nimi. S tím je ale svázán velká vztahový a právní problém. Více v článku  na Nemocech nemovitostí.

(Autor: Radim Mařík)

Co ví stavební úřad či katastr o domě, který chcete koupit?

Mnozí již vědí (a udělali příjemnou číi nepříjemnou zkušenost), že při koupi nemovitosti je dobé udělat kontrolu technického stavu. Ukazuje se ale, že při realitní transakci je někdy zanedbáno zjištění, jaké informace o nemovitosti má příslušný stavební úřad a jaké stavby jsou evidovány na katastru nemovitostí. Podcenění těchto informací může vést ke komplikacím pro nového majitele. Příkladem je situace popsaná v tomto článku v rámci Nemocí nemovitostí.

(Autor: Radim Mařík)

Jak se změní požadavky na energetickou náročnost novostaveb v roce 2020

Kolega energetik, Ondřej Žídek, zodpověděl základní otázky týkající se nových požadavků a trendů na energetickou náročnost domů v roce 2020. Více a zevrubněji si můžete přečíst v článku na tomto webu. Stručný výtah jsme poté představili čtenářům naší rubriky Nemoci nemovitostí na serveru novinky.cz v tomto článku.

(Autor: Ondřej Žídek)

Pozor na akustiku u tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla typu vzduch/voda jsou dnes jedním z optimálních zdrojů vytápění domů s úsporou energie. Díky tomu se v poslední době uplatňují na řadě novostaveb rodinných domků. Nemělo by se ale pomíjet jedno jejich riziko. Tím je hlučnost jejich venkovních jednotek umístěných na domech. Příkladem problémů je případ, který dokumentuje ve svém článku v seriálu Nemoci nemovitostí náš specialista akustik Karel Nosek.

(Autor: Karel Nosek)

Zimní nemoc domů - kondenzace

S příchodem zimy se stejně jako chřipka vrací i nemoc domů - kondenzace na chladných površích. Nesprávně řešené zateplení a detaily staveb vedou k tomu, že v interiérech jsou příliš studené povrchy, na kterých kondenzuje vzdušná vlhkost. Inspektor Petr Tichota popsal jednu takovou situaci v novém bytovém domě a Radim Mařík ilustroval problémy s kondenzací ve sklepním ateliéru. Oba články se objevili v našem seálu Nemoci nemovitostí na serveru novinky.cz.

(Autor: Radim Mařík)

Vlhnutí zdí nad terénem

Současný trend stavění nepodsklepených domů s podlahou interiéru skoro na úrovni venkovního upraveného terénu vede k tomu, že na mnoha domech proniká vlhkost do obvodových zdí a podlah. Stavební firmy často nevyřeší správně detail u terénu a vodě nic nebrání v pronikání do dalších konstrukcí. Tento problém domů jsme ilustrovali na dvou konkrétních případech v našem seriálu Nemoci nemovitostí. Zde si můžete přečíst článek Ing. Maříka a zde článek Ing. Matičky.

(Autor: Radim Mařík)

Zdědil, prodal a má problémy

Varování pro všechny, kdo prodávají nemovitost. Zdědil, prodal a teď se dostal do problémů. O nepříjemném případu si přečtěte v článku kolegy Petra Vencla.

(Autor: Petr. Vencl)

Plechová falcovaná krytina na šikmé střeše

O tom, že falcovaná plechová krytina na šikmé střeše není "stoprocentně těsnou povlakovou izoalcí" (což si mnozí myslí), píše kolega Míra Adam v článku na serveru novinky.cz.

(Autor: Miroslav Adam)

Pozor na nové technologie

Stavebnictí, stejně jako jiné obory, se vyvíjí. Nové technologie je ale třeba napřed dobře poznat a prozkoumat. A i když fungují, je potřeba je umět správně aplikovat. Článek od specialisty Lubomíra Odehnala ilustruje, že se to občas nepovede.

(Autor: Lubomír Odehnal)

Problematické klempířské konstrukce

Řemeslo občas trpí. A bbohužel v případě klempířských prací, kde výsledek by měl být funkční i esttický, to bolí dvojnásobně. O trápení s nově realizovanou na horském objektu si přečtěte v  článku v seriálu.

(Autor: Radim Mařík)

Shnilé trámy ve stropech - problém pro kupujícího i prodávajícího

Skryté vady ... Téma, které v současnosti zajímá účastníky realitního obchodu. Jedna kauza z nedávné doby, kterou ilustruje článek našeho hlavního inspektora Petra Vencla, ukazuje, jak se realitní transakce může zkomplikovat

(Autor: Petr. Vencl)

Požár od komína

Problémy s lokálními topidly, a hlavně komíny z nich, jsou až třetinovou příčinou požárů v ČR. Na co všechny je třeba dávat pozor, abychom se před Vánoci nemuseli stěhovat, popisuje specialista Nemopas na komíny. Patrik Vlk, v poučném článku v oblíbeném seriálu.

(Autor: Ing. Patrik Vlk)

Akustika v bytových domech

To, že člověk slyší sousedy, může být problémem špatných akustických parametrů mezibytových stěn či stropů. Ale někdy jsou tyto konstrukce akusticky v pořádku a problémy jsou spíše lidské. Jak to zjistit, popisuje specialista na akustiku Znaleckého ústavu Dekprojekt, Roman Pavelka, ve svém článku  na serveru novinky.cz.

(Autor: Ing. Roman Pavelka)

Vlhké suterény v panelových domech jsou spíše vlastnost

Panelové domy mají většinou suterény. A suterénní zdi a podlahy jsou zde často vlhké. Hlavní inspektor Nemopasu, Radim Mařík, ve svém článku v seriálu Nemoci nemovitostí ukazuje, že se jedná vlastně o vlastnost těchto konstrukcí.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Když voda potrhá dům

Voda svedená k základům domu dokáže způsobit velké komplikace. Zvláště, když Váš dům stojí na jílech. O dvou "potrhaných" domcích píše inspektor Pavel Kulesa (specialista na statiku staveb) v novém zajímavém článku v seriálu Nemoci nemovitostí

(Autor: Ing. Pavel Kulesa)

Špatné zateplení půdy nad obytným podkrovím

Specialista Znaleckého ústavu na tepelnou techniku a úniky tepla, Martin Černohorský, se věnoval problémům paní Jiřiny v jejím obytném podkroví. Své zkušenosti popsal a zevšeobecnil ve svém článku, který jsme vydali v seriálu Nemoci nemovitostí na serveru novinky.cz.

(Autor: Ing. Martin Černohorský)

Problémové odvětrání střechy

Pod krytinami šikmých střech, které jsou relatvně "vzduchotěsné" - např. asfaltvé šindele, falcovaný plech apod. - musíme dbát na dobré odvětrání pod krytinou. Že se to občas nepovede, dokumentuje inspektor Jirka Čížek ve svém článku, který vyšel v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Jiří Čížek)

Nezvládnutá izolace proti spodní vodě

O tom, že si zaměstnanci stavebních firem často neuvědomují, kde všude a jak moc může působit na stavbu voda, se bohužel přesvědčili majitelé nově stavěných řadových domů. Přečtěte si o tom v dalším článku Jirky Hlavína v seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Jiří Hlavín, Bc.)

Proražení doplňkové izolace

I odborná stavební veřejnost si stále bohužel úplně neuvědomuje význam doplňkové izolace pod skládanými krytinami šikmých střech. A tak odborná firma, která provádí úpravu na objektu, poškodí to, co dosud fungovalo dobře. Více v článku na serveru www.novinky.cz v seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Fatální pochybení při zdění

V současné době přichází na trh nové technologie pro zdění. U některých materiálů se již nemusí zdít jen na maltu, ale lze použít speciální polyuretanová lepidla. Tyto technologie se ale nedají použít pro všechny materiály a nelze je použít vadně. O fatálních důsledcích nevhodné technologie na jedné stavbě napsal inspektor Jirka Hlavín ve svém článku v seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Jiří Hlavín, Bc.)

Pravidelná údržba domu

V názvu našeho seriálu odborných článků Nemoci nemovitostí pracujeme s analogií mezi poruchami nemovitostí a lidským zdravím. A tak jako jsou pro naše zraví potřebné pravidelné preventivní prohlídky, i nemovitosti vyžadují pravidelnou péči a údržbu. Co je potřeba na domě hlídat a co si případně mohou udělat majitelé nemovitostí sami, popisují ve svém článku inspektoři Jirka Čížek a Radim Mařík.

(Autor: Ing. Jiří Čížek, Ing Radim Mařík)

Zápach z kanalizace

Zapáchající odpady v koupelnách jsou problémem, se kterým se potýkají uživatelé nemovitostí relativně často. Důvodem je většinou absemce funkčního odvětrání kanalizace. Dva případy ze své praxe popisuje inspektor Martin Škoda ve svém článku v naší rubrice Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz

(Autor: Ing. Martin Škoda)

Kondenzace ve dřevě může zlikvidovat nosnou vrstvu

Kolegyně Tereza Rysová se při své práci v rámci Znaleckého ústavu DEKPROJEKT setkala s novou terasou, kterou za jeden rok zcela zničila kondenzace ve špatně navržené a zrealizované skladbě vrstev. Popis celé kauzy naleznete v dalším članku seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Tereza Rysová)

Nepovedené krovy

Krovy ... historická konstrukce, u které by se mohlo předpokládat, že jí každý, kdo jí staví, rozumí. Bohužel při našich inspekcích se často setkáváme s krovy, za které by se jeich tvůrci měli stydět. Více o tomto tématu napsal inspektor Jirka Hlavín v novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí na novinky.cz ...

(Autor: Ing. Jiří Hlavín)

Nedostatek světla v ložnici

V článku našeho specialisty na osvětlení a oslunění, Ing. Pavla Štajnrta, se můžete dočíst o případu, kdy měli mladí manželé tmu v ložnici i ve dne. Developer obratně zkolaudoval byt, ve kterém osvětlení a oslunění nesplňovalo požadavky pro obytnou místnost. Článek je zařazen v našem seriálu Nemoci nemovitostí na serveru novinky.cz. 

(Autor: Ing. Pavel Štajnrt)

Problémy vláknocementových krytin

V Česku historicky velmi používaná krytina "eternit" se již mnoho let nevyrábí a nepoužívá (kvůli obsahu zdravotně rizikových azbestových vláken). Jako její alternativa se dnes používá celá řada vláknocementových krytin od různých výrobců. Tyto krytiny však mají svá specifika a předepsaný způsob použití. Nedodržením těchto pravidel může dojít k problémům. O jednom takovém problému se dočtete v prvním březnovém článku v našem pokračujícím seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Reklamace koupené nemovitosti

Pokud si koupíte dům a jsou na něm vady a problémy, o kterých Vám nikdo něřekl, nejste úplně bezbranní. Současný občanský zákoník chrání kupující v těchto situacích. A na trhu existují specialisté, kteří pomáhají majitelům koupených domů s případnou reklamací. Více se dovíte ve článku kolegů Jirky Čížka a Petra Vencla v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Petr Vencl, Ing. Jiří Čížek)

Bezvadná nemovitost – mýtus současnosti

Na základě naší zkušenosti s inspekcemi a pomocí "nešťastným koupivším" vypracovali kolegové Petr Vencl a Jirka Čížek orientační analýzu "Stavu bezvadnosti koupených nemovitostí". A jak jsme očekávali, ukazuje se, že bezvadná nemovitost je mýtus. Bohužel dost zakořeněný. Analýzu najdete v novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Petr Vencl)

Hodně nepovedená rekonstrukce ploché střechy

Né vždy se stavební dílo povede. Ale to co předvedla střechařská firma na jedné ploché střeše, to překvapilo i laika. Více se dočtete v letošním prvním článku ve čtvrté sezóně našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Petr Zrník)

Zaatikový žlab z plechu

Přišla zima. Voda ve žlabech zamrzá a s tím se opět začnou objevovat problémy plechových žlabů, které nejsou "podokapní", tedy nejsou nad volným prostorem, ale jsou nad částí budovy. Příklad jednoho takového žlabu na pražském Žižkově popisujeme v novém článku v oblíbeném seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Napůl dům a napůl byt

Rozdíl mezi řadovým trojdomkem a rodinným domkem se třemi byty na první pohled nemusíte poznat. Developeři tento fakt využívají v situacích, kdy jim územní plán omezuje výstavbu jednoho z typů objektů. Rozdíly jsou ale v požadavcích na tyto typy nemovitostí a noví majitelé by si jich měli být vědomi. Touto velmi zajímavou problematikou se zabývá inspektor Nemopas - pan architekt Tichota - ve svém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Parapety na dřevostavbě

Problémy s provedením parapetů na stavbách patří k evergreenům v poruchách staveb. Zvláště riskantní jsou tyto problémy u dřevostaveb. Jenom díky korektním vzahům při prodeji jedné dřevostavby se předešlo zbytečným komplikacím v budoucnosti. Více v článku  v seriálu Nemoci nemovitostí na zpravodajském serveru novinky.cz.

(Autor: Ing. Martin Škoda)

Roubenka měla zásadní problém

Koupě roubenek je z pohledu technického větší oříšek, než koupě zděných domů. Stěny těchto starých objektů na bázi dřeva mohou být ve velmi špatném stavu a je třeba pečlivě zkoumat rozsah jejich poškození a možnosti sanace. O jedné komplikované koupi se dovíte v  novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Vliv vzrostlých stromů na statiku domu

Vzrostlé vysoké stromy blízko domu mohou při vichřicích či jiných bujařejších rozmarech počasí poškodit střechu nebo fasádu domu svým pádem. To bylo zřejmě také jedním z motivů, proč je raději nechat pokácet, u majitele jednoho staršího domu ve Středočeském kraji. Ten pak dům prodal novým majitelům a do roka a do dne se začaly dít panečku věci!

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Lze realizovat dlážděný sprchový kout bezpečně?

Rozhodujete-li se při rekonstrukci či výstavbě nové koupelny se sprchovým koutem, zda použijete sprchovou vaničku nebo ne, vězte, že při bezchybné realizaci jsou z pohledu rizika poruch obě řešení akceptovatelná. Díky nedostatkům dřívějších dlážděných sprchových koutů s podlahovou vpustí sice panuje obecný názor, že se jedná o rizikovovou variantu. Ale správně udělaný sprchový kout s dlažbou může zcela spolehlivě fungovat. Je ale třeba dát pozor na několik zásadních věcí.

(Autor: Ing. Jiří Čížek)

Odvodnění zeminy kolem domu nebylo kvalitní, majitel má vodu ve sklepě

To, že izolace suterénu proti vodě není jednoduchá, je asi již známý fakt. Stejně tak by měli jak odborníci, tak poučená veřejnost již vědět, že v běžných podmínkách je potřebné pro správnou ochranu suterénu proti vlhkosti zřídit drenážní systém. Hlavní inspektor NEMOPAS, Ctibor Hůlka, ukazuje ve svém článku z našeho seriálu Nemoci nemovitostí na jednom konkrétním případě, že není drenáž jako drenář ....

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Nebezpečí vlastnictví domu bez stavební dokumentace

Ve své praxi inspektora nemovitostí se poměrně často setkávám s tím, že ke kontrolované nemovitosti neexistuje ověřená dokumentace odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. U starších staveb dokonce neexistuje vůbec žádná dokumentace. Co je však zarážející, že často ani u developerských výstaveb majitelé nových hromadně stavěných rodinných domů žádnou projektovou dokumentaci neobdrží. 

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota, inspektor nemovitostí)

Zákonné dokumenty týkající se technického stavu nemovitosti v rámci realitní transakce

Realitní transakce, tedy prodej či pronájem nemovité věci, je ošetřena některými zákony a vyhláškami. Ty krom jiného zahrnují i povinností a práva obou stran realitní transakce, které se týkají technického stavu nemovitosti (budovy či pozemku). V tomto článku přinášíme souhrnou informaci právě o těchto povinostech, právech a příslušných dokumentech.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Chalupy z pohledu inspektora nemovitostí

Pojmy „inspektor nemovitostí“ a „prověření technického stavu nemovitosti“ už u nás zdomácněly. Mnozí, kteří kupují či prodávají dům, zvažují pozvání odborníka na zjištění technického stavu nemovitosti. Asociace inspektorů zaznamenává meziročně velký nárůst poptávky. Je to logický trend způsobený větší informovaností kupujících a snahami některých férových realitních kanceláří a finančních poradců o kultivaci realitního trhu. Málo kupujících se ovšem rozhodne přizvat inspektora ke koupi rekreační chalupy. Přitom pořízení rekreačního objektu nemusí být levnější než pořízení rodinného domu. Naopak, v dobré lokalitě, kde se další výstavba nepovoluje, může cena za m2 převýšit cenu pražských nemovitostí. A velmi často hrozí, například u roubených chalup, mnohem více rizik než u klasických domů.

(Autor: Ing. Vladimír Sháněl)

Luxusní byt nemusí být zárukou kvality

Vyšší cena u většiny zboží znamená i vyšší kvalitu. U bytů to ale jednoznačně neplatí a i drahý byt může být po technické stránce velmi nekvalitní. O jednom takovém smutném případě přináší informace Radim Mařík, hlavní inspektor NEMOPAS, ve svém novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Hlavní inspektor Nemopas popisuje nejčastější rizika na nemovitostech v Českém Rozhlase

Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna opět vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí NEMOPAS a popisoval posluchačům nejčastější porucha a rizika na nemovitostech. Rozhovor si poslechněte zde. Předchozí vystoupení v Českém rozhalse si můžete poslechnout zde.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Auto jako druhý domov

Pro řadu lidí je automobil druhým domovem a tráví v něm většinu svého času. To, že je řízení náročné na pornost není třeba připomínat, ale jak jsou na tom tyto domy na kolech z hlediska hluku a jeho vlivu na kondici řidiče?

(Autor: Ing. Roman Pavelka, specialista na akustiku Nemopas)

Netěsná cihlová stěna byla pro majitele nového bytu velkým překvapením

Inspektor NEMOPAS, Petr Tichota se ve svém velmi zajímavém článku zabývá jednou z "novinek" mezi nemoci nemovitostí. Ukazuje se, že současné moderní způsoby zdění z cihelných bloků skrývají rizika, o kterých je nutné vědět a umět se jich vyvarovat. Více se dovíte v tomto článku v našem "nekonečném" seiálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Požár v domě by se neměl přenést na vedlejší stavbu

Když už nastane v rodinném domku požár, je velmi důležité, aby se nerozšířil na okolní stavby. Proto je v rámci požárních rizik objektu nutno posoudit i tzv. odstupové vzdálenosti a požárně nebezpečné prostory. Požární specialista NEMOPAS, Leoš Mariš ve svém článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše o jednom novém projektu, kde je potřeba pohlídat právě tato požární rizika.

(Autor: Ing. Leoš Martiš)

Rizika spojená se stářím a nedostatečnou údržbou topení

Při kontrole menší administrativní budovy, kterou koupil podnikatel jako svou novou provozovnu, bylo skoro vše v pořádku. Největší bolestí tohoto objektu bylo ale topení na hranici životnosti. V našem článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše Radek Dědina o tomto objektu, ale i obecně o rizicích poruch na otopné soustavě.

(Autor: Radek Dědina)

Čím jsou stromy starší a větší, tím více stíní. A to může být problém.

Malý nový smrček je romantický. Jak ale léta běží, stává se z něj velký smrk, který i v zimě zastíní kus zahrady, dům, sousedovu zahradu, sousedův dům. A pak nastanou problémy. Nedaleko Olomouce se odehrála kauza, kterou v našem seriálu Nemoci nemovitostí ve svém článku popisuje specialista Nemopas, Pavel Štajnrt.

(Autor: Ing. Pavel Štajnrt)

Obrácený tah komína byl způsoben ...

Svědkem a řešitelem zajímavého případu nemoci domu se stal specialista Nemopasu Martin Černohorský. V rodinném domě nový krb stále kouřil, přestože z pohledu vlastního krbu a komínu bylo vše v pořádku ... Co bylo příčinou se můžete dovědět v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Martin Černohorský)

Zrekonstruovaný byt je pro manžele noční můrou

"Kritická" kombinace faktorů (= nezateplený panelový dům X nová těsná okna X mladí manželé s dětmi) se naplno projevila v paneláku na malém městě. Nově zrekonstruovaný byt je po první zimě plný plísní. Tento smutný příběh popisujeme v posledním článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Když chybí člověku problémy, může si pořídit obytné podkroví.

Obytná podkroví ve starých půdách i v novostavbách jsou dnes velmi častá. Jedná se o populární bydlení. Bohužel zkušenost inspektorů nemovitostí s těmito konstrukcemi je tristní. Málokdy navštívíme podkroví, které by stoprocentně fungovalo. Příčinou je relativní "mladost" této konstrukce, která vede k tomu, že materiály a řešení ještě neotestovala staletí a spolehlivé cesty se stále hledají. V minisérii v našem seriálu Nemoci nemovitostí se inspektoři Nemopas postupně zabývali základními problémy obytných podkroví v několika článcích. V prvním článku se Petr Tichota zabýval obecným úvodem a problémy střešních oken. V pokračování miniseriálu Radim Mařík ilustroval na konkrétním případě problémy se vzduchotěsností a v poslední části se Petr Zrník zaměřil na netěsnost skládané krytina a doplňkvé izolace.

(Autor: Ing. Radim Mařík, Ing. Petr Tichota, Ing. Petr Zrník)

I při nemocích domů je nejlepší prevence

To, že prevence je nejlepší cesta, jak se zbavit nemocí si uvědomujeme všichni. Platí to samozřejmě i v případě Nemocí nemovitostí. Nemopas nabízí investorů i realizačním firmám tzv. Certifikaci výstavby. Při ní zkušení inspektoři provádí kontrolu výstavby v klíčových fázích a upozorňují na vadná či riziková řešení, která by posléze vedla k poruchám a reklamačním vadám. V novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí hlavní inspektor Petr Vencl popisuje zkušenost z jedné certifikované výstavby.

(Autor: Petr Vencl - hlavní inspektor nemovitostí)

Nemoci pozemků

I pozemek, na kterém si chceme postavit nový dům (či v okolí stávajícího domu) může skrývat rizika, která mohou výrazně ovlivnit jeho využití. Inspektorka Lenka Bartošová ukazuje v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku tři případy, kdy pozemky byly "nemocné" a měly skrytá rizika.

(Autor: Ing. Lenka Bartošová)

Stará izolace byla funkční, nové řešení je nefunkční

Stará řešení izoalce suterénů proti vodě byla postavena na větraných kanálech. Tyto systémy byly do jisté míry funkční. Bohužel se dnes setkáváme s tím, že nezkušené firmy nahradí tyto izolace nefunkčními "moderními" systémy. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Je koupě staršího bytu v panelovém domě technicky riskantní?

Koupě staršího bytu v panelovém domě nemusí být vůbec špatnou volbou. Leckdy lze za rozumnou cenu pořídit bydlení na dobrém místě. Informace o tom, na co je ale třeba si dát pozor, sepsal pro četnáře našeho seriálu Nemoci nemovitostí inspektor nemovitostí Ing. arch. Tichota v tomto článku.

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Hlavní inspektor vysvětluje službu inspekce nemovitostí Nemopas v Českém Rozhlase

Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí a vysvětloval posluchačům všechny aspekty služby Inspekce nemovitostí NEMOPAS. Rozhovor si poslechněte zde.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Nový byt automaticky neznamená, že je také bezvadný

Inspektor nemovitostí NEMOPAS, Ing. Jiří Hlavín se podělil se čtenáři našeho seriálu Nemoci nemovitostí se zkušenostmi s přebíráním jednoho bytu v novostavbě. Více se dočtete v tomto článku.

(Autor: Ing. Jiří Hlavín)

Velmi riskantní kondenzace

Když voda kondenzuje zevniř na okně, stéká po něm a pak zatéká do dřevěných konstrukcí kolem okna, může jít o velkou nepříjemnost. V půdních bytech se často setkáváme s koupelnou, ve které je osazeno střešní okno. Tato kombinace je poměrně "toxická" a velice často vede právě k nepříjemné kondenzaci a rizikům spojených se zatékáním do dřevěných nosných konstrukcí. Jednu takovou kauzu jsme představili čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Hitparáda rizikových venkovních okenních parapetů

Naši inspektoři se při své činnosti znova a znova setkávají s jedním typem závad na nemovitostech. Ve většině případů na starších i nových domech jsou vadně provedeny parapety. Nemají správné sklony, nejsou správně napojeny na ostění apod. Kolega Tichota vytvořil "hitparádu" vadných řešení a představil jí čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. arch. Petr Tichota)

Pozor na schody ve starém domě

Schody v domě mohou být pro své uživatele hodně nebezpečným místem. Stačí aby byly příliš strmě, kluzké, nerovnoměrné apod. O jedněch nebezpečných schodech v kupované nemovitosti se dočtete  v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Když podlahové topení topí špatně

Podlahové topení má řadu výborných vlastností. Není to ale jednoduchá konstrukce a může se také "nepovést". A z tohoto pohledu je největším problémem fakt, že je konstrukce po dokončení velmi težko přístupná a opravitelná. Jeden případ s "nepovedeným" podlahovým topením je popsán v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Radek Dědina)

Předchozí majitel nemovitosti si prý závad nevšiml

Nový občanský zákoník platný od roku 2015 posílil pozici kupujícího nemovitosti. Stanovil mimo jiné pětiletou odpovědnost za skryté vady pro prodávajícího. Co jsou to skryté vady a o jedné kauze "se skrytými vadami" se můžete dočíst v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Uvěznění důchodkyně podle bulváru se nekonalo

Stavební úpravy, jako například přístavby či nástavba domu, někdy velmi zkalí sousedské vztahy. Soused stavebníka má pocit, že mu stavebník zhoršil podmínky bydlení, že mu "sebral světlo" či mu "přivedl do domu vodu" a podobně . A pak se taková kauzy řeší u soudu a nebo dokonce v bulváru. Více o jedné takové kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Pavel Štajnrt)

Překvapivá změna v Průkazech energetické náročnosti pro bytové domy

Od jara 2015 si všichni majitelé bytových domů mysleli, že rozhodnutím senátu a poslanecké sněmovny padla povinnost vystavit pro bytový dům Průkaz energetické náročnosti. Správný výklad příslušného zákona ale ukazuje, že většina bytových domů tuto povinnost vlastně stále má !!! Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Přízemní byt je ohrožen vlhkostí

Když si kupujete byt v přízemí, může Vám při prohlídce připadat vše v pořádku. Odborník - inspektor nemovitostí Vám ale může ukázat riziko poruch, které může teprve v souvislosti s takovým bytem nastat. Více o takovém konkrétním případě se dovíte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Netěsnící okna v zimě nepotěší

Okna jsou v rámci obálky domu konstrukcí, která často trpí netěsností. Připojovací, funkční a zasklívací spára se z pohledu těsnosti občas nepovedou. S příchodem zimy to má neblahé důsledky. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Martin Černohorský)

Rizika bytu umístěného nad vjezdem do garáží

Zajistit parkování aut u nových bytových domů je pro developery často problém. V suterénech (i přízemí) nových bytových domů jsou proto často umístěny hromadné garáže. A v těchto garážích není úplně teplo a taky se tam musí někudy vjíždět. V důsledku těchto faktů mohou byty přímo nad garážemi, při nepromyšleném řešení na domě, trpět vážnými nemocemi. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Petr Vencl)

Střecha základní školy dosloužila

Inspektoři Nemopas neřeší jen rodinné domky a byty, ale často pomáhají majitelů i s jinými typy objektů. V rámci inspekce a expertní činnosti na jedné škole na malém městě inspektoři řešili situaci, která se dá zevšeobecnit. Jedná se o trvanlivost a životnost stavebních materiálů a stavebních řešení. Více si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Schod či neschod, přízemí či nepřízemí

Pan George si musel při koupi nového bytu připadat jak ve Werichově pohádce o princezně Koloběžce. Kupoval si byt v přízemí, ale dostal byt trochu v "nepřízemí" a na terasu měl chodit po schodech, ale nakonec by měl chodit po „neschodech“ (po vnitřním parapetu). I takové byty umí nabízet developeři. O "zábavné" zkušenosti inspektora Nemopas si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku

(Autor: Ing. Richard Kratochvíl)

Mělké základy zhatily představy a plány

Koupit dům a neznat jeho technický stav je riskantní. Paní Pavlína zakoupila domek v okrese Jičín. Předpokládala, že domek levně adaptuje a bude mít krásné prázdninového bydlení a časem po rekonstrukci trvalé bydlení. Jak to dopadlo si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Velmi riskantní řešení v suterénu rodinného domu

I když výstavbu rodinného domu svěříte zkušené firmě, máte svého projektanta a stavební dozor, kteří odvádí svou právi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, může dojít u spodní stavby k velmi riskantnímu řešení. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku. 

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal)

Na základě informace od inspektora se zákazník rozhodl dům nebrat

Lenka Bartošová, zkušená inspektorka NEMOPAS, provedla inspekci hezkého domku na krásném místě. Bohužel objevila závažné poruchy na dřevěných konstrukcích. Kupující chtěl rovnou bydlet a tak si koupi rozmyslel. Více o této kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Lenka Bartošová)

Má cenu bourat, nebo rekonstruovat?

Při koupi hodně starého domu je nový majitel často postaven před zásadní rozhodnutí. Zbourat a nebo zásadně rekonstruovat? Co vyjde dráž? ... Více o jedné takové situace se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Dům plný hrůzy vedení města překvapil

Města a vesnice často vlastní řadu budov. Jejich technický stav je různý. Proto v poslední době stoupá zájem starostů o zhodnocení technického stavu obecních nemovitostí od inspektorů nemovitostí. Bohužel často dochází k nepříjemným překvapením, kdy například "rekonstruovaný" dům je plný poruch a závad. Jedním z takových měst jsou Hranice u Aše, kde nechali inspektorem nemovitostí prověřit obecní objekt. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku(1) a článku (2), který následoval.

(Autor: Ing. Daniel Mašlár)

Dům bez energetického průkazu bude od července problémem i pro realitku

Od začátku července 2015 dochází k několiky výrazným změnám v povinnosti při vystavování Průkazů energetické náročnosti budov při prodeji nemovitostí. Vzniká mimo jiné povinnost pro zprostředkovatele - tedy realitní kancelář. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.

(Autor: Ing. Tomáš Kupsa)

Prodala dům bez energetického průkazu, teď jí hrozí pokuta 100 tisíc

Paní Milena z podhůří Krkonoš nevědomky zanedbala zákonou povinost prodávajícího ..... Nebýt dostatečné promlčecí lhůty, stálo by jí to minimálně 10 tisíc Kč a maximálně až 100 tisíc Kč. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Tak dlouho rozvody plynu v domě nikdo nekontroloval, až byl kus domu pryč

Hrozivou zkušenost má rodina pana Petra na Ostravsku. Před několika lety se s rodinou nastěhoval do hezkého domku, který koupili od předchozího majitele. V domě byl zaveden plyn, na kterém se vařilo a sloužil i k ohřevu teplé vody. Při koupi domu ale nikoho nenapadlo vyžadovat či nechat vystavit revizi plynového zařízení. Jednou rozsvítili v předsíni ...více v seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Radek Dědina)

Největším nebezpečím pro staré roubenky je vlhkost

Staré roubenky jsou obykle krásná stavení s Genius loci. Jejich kouzlo se však může snadno rozplynout při špatné údržbě. Více se o případu jedné staré roubenky dočtete v dalším díle našeho seriálu Nemoci nemovitostí.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Encyklopedie vad opět na skladě

Velký zájem o encyklopedii vad na konci loňského roku způsobil, že publikace byla několik měsíců na našich stránkách nedostupná. Železnou rezervu jsme museli hlídat pro prodej v kamenných obchodech. V březnu proběhl dotisk, takže sklady jsou opět plné. Všechny tři díly encyklopedie najdete v oddílu publikace.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Pozor na žumpy

Při koupi nemovitosti se vyplatí důkladně zkontrolovat způsob likvidace odpadních vod. Pokud je odpad likvidován v jímce, která je kolaudovaná jako žumpa, vyplatí se zkontrolovat, že není v jímce nainstalován dodatečný přepad jako například v případě domku na našem facebooku. Takové řešení je v rozporu se zákony a hrozí za něj pokuty. Pravidelné vyvážení žumpy přijde většinou na tisíc korun za jedno vyvezení. U malých žum a čtyřčlenné domácnosti to znamená vyvážení jímky každý měsíc a náklady kolem 12 tisíc za rok. Řešením je instalace domovní čistírny, která pro běžný rodinný domek vyjde na 75 000 Kč. Náklady zvyšuje požadavek na pojízdnost poklopu žumpy a hladina podzemní vody blízko terénu. U rekreačních objektů, které nejsou trvale obývány, úřady povolí septik, který na rozdíl od domovní čistírny nevyžaduje připojení na elektrickou energii a nevadí mu přerušovaný provoz.    

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Voda ze studny - pít či nepít

Přes 90 procent obyvatel u nás má přístup k vodě z veřejných vodovodů, kde je kvalita vody kontrolována. Téma kvality vody z veřejných vodovodů a množství výjimek z hygienických limitů necháme jako téma na jindy. Faktem je, že necelých 10 procent lidí se musí spoléhat na vlastní zdroj vody ze studny. Pokud tedy již vlastníte či se chystáte koupit dům či chatu se zdrojem vody z vlastní studny, je nutné řešit otázku kvality vody. Další informace najdete v seriálu Nemoci nemovitostí v článku Voda ze studny - pít či nepít, toť otázka.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka )

Nejčastější nemoci střešních krovů

Krovy jsou základním nosným systémem šikmých střech. Naši inspektoři NEMOPAS se bohužel často setkávají s komplikacemi na těchto konstrukcích. Příčinou je současná snaha podstřeší (prostor krovu) využít jako obytný prostor.  Jak vypadají tyto problémy jsme si ukázali v dalším článku seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz, který se zabývá krovy.

(Autor: Ing. Jakub Lukavec)

Problémy na plochých střechách - louže, mech, květiny a stromy

Největším problémem plochých střech bývají detaily - tj. místa, kde je střecha ukončena, napojena na prostupující konstrukce a místa, kde skrz ní prochází prostupy (vtok, větrání, kabely apod.). Tato místa se nemusí povést již ve fázi návrhu ale většinou se na nich podepíše neodborná realizace. Jak by měly detaily vypadat v návrhu a jak vypadají ve skutečnosti ukazujeme v dalším článku seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz, který se zabývá detaily plochých střech.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Problémy s odvodněním plochých střech - mrtvý holub a zamrzlý chrlič

Naši inspektoři ve své praxi kontrolují stav plochých střech a teras. Tato konstrukce má svá specifika a je dobré vědět, jaké nemoci ji mohou trápit. Dnes již plochá střecha není vstupenkou do klubu nespokojených, ale i tak se na ní mohou vyskytovat poruchy. V našem seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz jsme začali krátkou sérii právě o problémech plochýs střech. V prvním článku se zabýváme riziky odvodnění.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Kudy utíká teplo z domu – ztráta tepla obálkou budovy a PENB

Pár mrazivých rán nám připomělo, že i náklady na vytápění mohou naši peněženku nepěkně zatížit. Pokud si chcete koupit dům či byt, tak by jste si měli tyto budoucí náklady pohlídat?  Naši inspektoři Vám na základě svých zkušeností nabízí informace o celkové energetické náročnosti domu, která je popsána již známým Průkazem energetické náročnosti budovy ....

V našem seriálu "Nemoci nemovitostí" na serveru Novinky.cz jsme pro Vás s kolegou Kupsou tentokrát připravili článek o tom, kdy musíte PENB dostat a co se z něj dovíte.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Kudy utíká teplo z domu – tepelné mosty a vazby

Uź končí léto a zima pomalu klepe na dveře. Máte dům, či si ho chcete koupit? Naši inspektoři Vám na základě svých zkušeností nabízí cenné informace o místech, kde v zimě domy přichází o teplo. Proklepněte si je ....

V našem seriálu "Nemoci nemovitostí" na serveru Novinky.cz jsme pro Vás s kolegou Kupsou připravili článek o tepelných mostech a vazbách.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor)

Děti si v Okále užívají formaldehydové království

V rámci studie koncentrací formaldehydu měříme po celé republice montované dřevostavby postavené do roku 1990. Aktuálně řešíme rodinný domek manželů Slováčkových v okrese Nymburku, kde byly limitní hodnoty překročeny téměř o 50%.

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor Nemopas, soudní znalec)

Nemopas na Streamu a na Novinkách

Od května 2014 Nemopas společně s portálem Seznam.cz rozběhl nový seriál "Nemoci nemovitostí". Seriál vychází pravidelně  "písemně" na serveru Novinky.cz (součást portálu seznam) a současně lze shlédnout filmovou podobu tohoto seriálu na internetové televizi Stream.cz.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Studie koncetrace formaldehydu v Okálech - v rámci studie měření zdarma

Na základě ohlasů na náš předchozí článek "Formaldehyd v Okálu" jsme se pustili do rozsáhlejší studie problému vysoké koncentrace formaldehydu v zateplených Okálech. V rámci studie provedeme se Státním zdravotním ústavem sadu měření koncentrací tohoto nebezpečného plynu a provedeme statistické vyhodnocení dat. 

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Formaldehyd v Okálu

V rámci služby Nemopas pro zdravý život kontrolují inspektoři rizika překročení koncentrací oxidu uhličitého, radonu a formaldehydu. V únoru jel hlavní inspektor Ing. Odehnal k případu rodinného domku typu Okál na Praze 4. Důvodem měření byly zdravotní problémy, které se vyskytly u dětí rodiny žijící v tomto domě. V případě dřevostavby typu Okál je jednoznačným rizikovým faktorem zateplení domu vnějším kontaktním zateplovacím systémem a výměna oken. Dům rodiny z Prahy 4 měl oba tyto rizikové faktory a tak inspektor navrhl měření Státním zdravotním ústavem (STÚ).

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Druhý díl Encyklopedie vad je skladem

Encyklopedie vad nemovitostí se zaměřuje na problematiku vad a poruch staveb a je určená pro laickou veřejnost. V druhém díle je na schématech a fotografiích představeno 45 typický vad a poruch, které souvisejí s technickými obory - ZVUK A HLUK, POŽÁR A BEZPEČNOST, ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST a ÚNIKY TEPLA.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka)

Nemopas na Facebooku

Zkušenosti našich inspektorů najdete také na našem Facebooku. Každý týden tam uvádíme jeden příklad z naší praxe. Zajímavá byla například prohlídka nemovitosti ve Stehelčevsi u Prahy s krovem, který visí doslova na vlásku nebo inspekce rodinného domku v Bašti, kam se dá vejít jen na bruslích.

(Autor: Ing. Radim Mařík)

Kročejový hluk, problém většiny novostaveb

Pod pojmem kročejový hluk se skrývá zvuk, který vzniká a šíří se ve stavební konstrukci. Původem tohoto zvuku jsou mechanické impulsy jako je chůze, pád těles na podlahu, posunování židlí ale také provoz strojů umístěných na podlaze nebo zavěšených na stěně, případně zvuk z hudebního nástroje. Konstrukce po vybuzení „zvuk vede“ a poté ve vedlejších místnostech vyzařuje pro nás nežádoucí kročejový hluk. Vzhledem k možným způsobům vybuzení konstrukce je šíření kročejového hluku nejčastější podlahou a stropem z vyššího podlaží do podlaží spodního. Kročejový hluk je však veden také schodištěm, stropy na stejném podlaží nebo stěnami a to všemi směry.

(Autor: Ing. Pavel Štajnrt, Ing. Roman Pavelka)

Tiší zabijáci - Radon, Azbest, CO2 ...

Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, plísně a oxid uhličitý. V tomto článku najdete odkazy na volně dostupné pomůcky, které slouží k prověření rizika hromadění uvedených škodlivin ve vnitřním vzduchu. Podobné prostředky používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor)

Chyby izolací spodní stavby - prolomené podlahy

Hrozivě vypadající prolomené podlahy místností v suterénu nezpůsobil výbuch zapomenuté letecké pumy ze druhé světové války, ale jsou důsledkem chybného řešení hydroizolace spodní stavby domu. Místnosti v suterénu měly být zařízeny jako posilovna. Po prvních přívalových deštích se majitelům domku tato představa rozplynula.

(Autor: Ing. Luboš Káně - hlavní inspektor Nemopas)

Plísně za nábytkem

Nábytek vyrobený na míru do stavební konstrukce představuje praktické využití prostoru domu, ale může mít i odvrácenou stranu mince v podobě vlhkých map a růstu plísní ve skříních. Riziko potíží s plísněmi je vysoké u nábytku přistavěného k nezatepleným stěnám, stropům a podlahám, které sousedí s vnějším prostředím nebo s nevytápěnými prostory domu.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Dům daleko od řeky a přesto pod vodou

Domek postavený daleko od záplavových území nemusí být zárukou, že jeho majitele nepřekvapí voda hrnoucí se přes práh dveří. Inspektoři Nemopas prováděli v poslední době několik inspekcí domů, kde toto riziko reálně hrozí. Rizikovou skupinou jsou domy postavené na nepropustných (jílovitých) zeminách s podlahou přízemí v malé výšce nad terénem. Zhoršující okolností je nedostupnost dešťové kanalizace v obci a nutnost likvidovat dešťovou vodu vsakem.

(Autor: Ing. Radim Mařík - inspektor nemovitostí)

Opravit nebo zbourat

Hezkých pozemků pro bydlení ubývá a tak není výjimkou, že spolu s pozemkem je k prodeji i starý dům. Ve stejné situaci byly manželé Monika a Luboš, majitelé dobře situovaného pozemku v Brandýse nad Labem. Otázkou bylo, zda bude lepší domek na pozemku zrekonstruovat nebo jej zbourat a postavit nový. 

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Spuštěna první výzva programu Nová Zelená Úsporám

Nová zelená úsporám je program Ministerstva životního prostředí, který nabídne na zateplení domů víc než jednu miliardu korun. Příjem žádostí v rámci 1. výzvy bude zahájen v srpnu 2013, první prostředky budou vyplaceny na podzim 2013. První výzva programu Nová Zelená Úsporám se týká pouze rodinných domů. Připravili jsme pro vás pomůcku, kterou lze zjednodušeně zjistit, co musíte pro získání dotace na domku všechno zateplit.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - energetický auditor )

Pomoc lidem postižených povodní - jak na zatopené domy

Pokud jste zasaženi letošní povodní můžete se při řešení sanace zatopeného domu obrátit na inspektory Nemopas. Pro bezplatné konzultace jsme k dispozici na telefonu (+420) 735 768 378 nebo můžete použít kontaktní formulář. Pokud nám kapacita dovolí, tak se zdarma přijedeme na váš dům podívat a poradíme, jak postupovat při vysoušení a obnově domu. Bezprostředně po opadnutí vody vás čeká vyklizení nábytku případně bahna a dezinfekce stěn a podlah. Pokud jste pojištěni pořiďte před úklidem fotodokumentaci stavu po povodni, sepište seznam poškozených věcí případně zvířat a kontaktujte svoji pojišťovnu. Po návštěvě likvidátora pojišťovny můžete začít s obnovou. Podlahy přízemí jsou promočené, velké množství vlhkosti je ve zdivu stěn a v omítkách. V některých oblastech je mokrá i konstrukce stropu nebo klenba a její zásyp nad přízemím. Jak se budou některé z těchto konstrukcí chovat a co s nimi dále, se pokusíme naznačit v následujícím textu.

(Autor: Ing. Luboš Káně - soudní znalec, autorizovaný inženýr)

Energetický průkaz na bytové domy se vyplatí už nyní

Podle novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií je nutné na bytové domy vypracovat průkaz energetické náročnosti a informovat o zpracování průkazu ministerstvo průmyslu a obchodu. V některých případech je možné průkaz nahradit fakturami za energie nicméně do roku 2019 musejí mít průkazy všichni. Při inspekcích nemovitostí narážíme na situace, kdy prodávající průkaz nemá a dohledávání faktur je zdlouhavé a neobjektivní hodnocení. Vypracováním průkazu se dá papírování s fakturami elegantně vyhnout a navíc ho bytové domy tak jako tak budou muset mít, jinak jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Příklad inspekce nemovitosti

Připravili jsme pro vás ke stažení ukázku výstupu z inspekce nemovitosti. Jde o inspekci na rodinný domek u Berouna. Zájemci o koupi domku si po dohodě s naším inspektorem nechali prověřit Statiku, Hydroizolace, Úniky tepla, Bezpečnost, Zdravotní nezávadnost a Technická zařízení. Jak to dopadlo se dozvíte z průkazu nemovitosti a protokolu z inspekce. Oba dokumenty si můžete stáhnout.

(Autor: Petr Vencl)

Kupujete dům, tak pozor ať vám nespadne

Než koupíte dům, vyplatí se zkontrolovat jeho základy. Náklady na sanaci základů se totiž mohou vyšplhat k desítkám procent kupní ceny samotné nemovitosti. Přitom jde o vady, které nejsou pro kupujícího laika na první pohled zjevné. Záleží totiž na řadě věcí, jako je typ zeminy, hloubka a šířka základů a materiál základů. Inspekce nemovitosti před koupí domu odhalí riziková řešení a poradí co dělat. Někdy stačí drobný stavební zásah, jindy je lépe dům nekupovat. Inspektoři Nemopas konzultují zdarma, dům prohlédnou už za tři tisíce korun.

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Ministr průmyslu chce omezit energetické průkazy

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba informoval na úterní tiskové konferenci o záměru omezit povinnost předkládat průkazy energetické náročnosti při pronájmu a prodeji bytů a rodinných domků. Zákon, který průkazy zavedl, však nadále platí a je v souladu s Evropskou legislativou. Představou ministerstva je průkazy nahradit i u rodinných domů fakturami za energie, podobně jako to nyní platí u bytů.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

O prohlídku s inspektorem je velký zájem

Na konci minulého roku jsme kupujícím nemovitostí nabídli novou službu "prohlídka s inspektorem". Za první tři měsíce tohoto roku jsme tuto službu poskytli pro bezmála stovku kupujících. Prohlídka s inspektorem je ideálním řešením pro případ, kdy vybíráte z několika nemovitostí. Služba totiž stojí od tří tisíc korun a už na první prohlídce domu nebo bytu se od inspektora dozvíte, jak si nemovitost stojí po technické stránce a zda hrozí některé skryté vady, které by Vás mohli později nepříjemně překvapit. Na prohlídky dalších nemovitostí se samozřejmě poskytuje sleva a navíc cenu za prohlídku s inspektorem částečně odečteme od ceny hloubkové inspekce Nemopas na nemovitost, pro kterou jste se nakonec rozhodli.     

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Za odstranění nejzávažnějších vad domu zaplatíte i desítky procent kupní ceny

PRAHA 9. dubna 2013Odstranění nejzávažnějších skrytých vad nemovitostí může vyjít majitele objektů i na desítky procent hodnoty samotného domu. S nadcházejícím jarem začíná také realitní sezóna, a proto Nemopas a Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) upozorňuje veřejnost, a především zájemce o koupi nemovitosti na vady, které se objevují často a které mohou zájemcům koupi nového bytu nebo domu výrazně prodražit.

(Autor: Petr Vencl)

Povinný energetický štítek má asi jen pět procent prodávaných domů

PRAHA 28. března 2013O tzv. energetické štítky, které jsou od ledna povinné při prodeji nemovitostí, mají zatím zájem hlavně odborníci, kteří by se jejich zpracováním mohli živit. Školení, která pro projektanty a stavební inženýry pořádá poskytovatel energetických štítků Nemopas, jsou beznadějně plná. Samotní majitelé nemovitostí, kteří od ledna mají povinnost zajistit uvedení výsledků energetického štítku při inzerci nabízené nemovitosti, zatím váhají. I pohled do nabídky realitních kanceláří a realitních serverů ukazuje, že si provozovatelé inzerce novou povinnost zatím nevzali k srdci. Řada z nich zveřejnění údajů ze štítku zatím vůbec technicky neumožňuje. „Podle odhadu Nemopasu je údaj z energetického štítku uveden jen asi u pěti procent z řádově 50 tisíc nemovitostí, které jsou v nabídkách realitních kanceláří a realitních serverů,“ řekl vedoucí projektu Nemopas Ctibor Hůlka.

(Autor: Petr Vencl)

Průkaz energetické náročnosti je zákonná povinnost při prodeji a pronájmu

Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ukládá zákon 406/2000 Sb. od roku 2009, a to při výstavbě všech nových budov a větších změnách dokončených budov. Od 1.1.2013 novela zákona zavádí povinnost předkládání PENB rovněž při prodeji a pronájmu budovy. Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni:

  • zajistit zpracování průkazu při prodeji budovy nebo ucelené části budovy - např. bytu (od 1.1.2013), při pronájmu budovy (od 1.1.2013) a při pronájmu ucelené části budovy - např. bytu (od 1.1.2016)
  • předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii možnému kupujícímu nebo nájemci budovy nebo její ucelené části
  • předat průkaz nebo jeho ověřenou kopii kupujícímu nebo nájemci budovy nebo její ucelené části nejpozději při podpisu kupní nebo nájemní smlouvy
  • zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech při prodeji budovy nebo ucelené části budovy.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí, energetický expert)

Pozor na domy s dřevěnými stropy

Řeklo by se, že zachovalý zděný domek po rekonstrukci nemůže nového majitele ničím překvapit. Starší domy mají často stropy z dřevěných trámů. A právě zabudované dřevo bez možnosti pravidelné kontroly může představovat časovanou bombu.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí)

Leadeři trhu prověřili přes 700 objektů, našli vady skoro za 100 milionů korun

PRAHA 12. února 2013Leadeři trhu sdružení v Asociaci inspektorů nemovitostí (AIN) provedli v roce 2012 více než 700 prohlídek technického stavu rezidenčních objektů v Česku. Celkem tak bylo odborníky prověřeno celé jedno procento domů určených k prodeji. Kromě stovek komplexních posouzení zajistili odborníci z AIN také stovky dílčích expertiz a specializovaných hodnocení. V příštím roce asociace očekává další razantní zvýšení poptávky. Zakládající členové AIN, tři největší hráči na trhu, by tak v příštím roce mohli provést řádově již tisíce inspekcí. Do pěti let by se pak mohla technická inspekce stát zcela běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti tak, jak je tomu v USA nebo v západní Evropě.

(Autor: Petr Vencl)

Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí

Jednoho klidného sobotního večera se jal nejmenovaný nájemník bytu v panelovém domě blíže prozkoumat jeden kousek ze své sbírky válečné munice. Podle všeho vyndal ze skříně ruční granát a upnul jej do stolního svěráku. Následný sled událostí připravil krušné chvíle nejen sběrateli, ale také obyvatelům stovky bytových jednotek domu.

(Autor: Ing. Jan Matička - inspektor nemovitostí Praha)

Inspekce nemovitostí lidem šetří peníze, službu už využily stovky zájemců

PRAHA 19. prosince 2012Leader trhu inspekce nemovitostí a expertních posudků projekt Nemopas za letošní rok provedl více než 500 prověrek starších domů a bytů nebo novostaveb. Na téměř každém odhalil nějakou tu vadu. Mnohdy jde o drobnosti řádově za tisíce korun, často se ale inspektoři setkávají na jediném objektu hned s celou řadou závažných vad, jejichž sanace se pohybuje ve stovkách tisíců korun. Meziročně se poptávka po službě inspekce nemovitostí zvýšila téměř desetkrát.

(Autor: Petr Vencl)

Tiší zabíjáci ve vašem domě - návod jak je poznat a jak se bránit - CO2

Ve druhém díle tichých zabijáků odhalíme problematiku nadměrné koncentrace oxidu uhličitého v domě.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - inspektor nemovitostí)

Základní inspekci nemovitosti zvládnete i sami!

PRAHA 8. listopadu 2012Rádi byste zjistili v jakém technickém stavu je váš dům nebo byt, ale přece jen si myslíte, že situace není až tak vážná, abyste si museli pozvat odborníka – inspektora nemovitosti? Nyní máte možnost udělat si inspekci nemovitosti sami. A to i když jste v oboru stavebnictví úplní laici.

(Autor: Petr Vencl)

Na kvalitu prověřování objektů bude dohlížet Asociace inspektorů nemovitostí

PRAHA 30. října 2012Poptávka po službě inspekce nemovitostí v Česku razantně roste. Zatímco před rokem bylo povědomí o této službě na českém trhu téměř nulové, letos se očekává, že ji využije celé jedno procento lidí, kteří kupují nebo prodávají nemovitost. Do pěti let by se mohla technická inspekce stát zcela běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti tak, jak je tomu v USA nebo v západní Evropě. Na kvalitu prověřování technického stavu objektů proto bude nově dohlížet Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). Rozhodla se ji založit trojice leaderů trhu – společnost ABCHI Home Experts, firma Bytecheck a projekt Nemopas: inspekce nemovitostí společnosti DEK.

(Autor: Petr Vencl)

Když strakapoud útočí na zateplenou fasádu

(Autor: Ing. Jiří Tokar - oběť útoku)

Do jaké nemovitosti investovat?

Ceny nemovitostí za poslední dva roky výrazně poklesly. Protože řada domácností rozhodnutí investovat do vlastního bydlení dlouho odkládala, díky nízké ceně nemovitostí i hypoték přichází správný čas toto rozhodnutí uskutečnit. Jaké nemovitosti jsou nejvýhodnější a na co si při koupi dát pozor?

(Autor: Petr Vencl)

Média o nás (září)

Články o inspekcích nemovitostí, které vyšly v září.

(Autor: Petr Vencl)

Tiší zabíjáci ve vašem domě - návod jak je poznat a jak se bránit

Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, azbest, formaldehyd či oxid uhličitý. V tomto příspěvku jsme pro Vás připravili návod na prověření Vaší nemovitosti z hlediska radonu. Pomůcka Vám pomůže odpovědět na otázku, zda ve Vašem domě hrozí problém s radonem a jak vyřešit rizikové koncentrace tohoto nebezpečného plynu. Podobný postup stanovení rizikové koncentrace radonu používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor, soudní znalec Praha)

Nemopas přivítal přijetí novely, která zavádí energetické štítky budov

PRAHA 19. září 2012Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas přivítal, že sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta a přijala novelu zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Novela zavádí povinnost vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy při každém prodeji nebo pronájmu budovy. 

(Autor: Petr Vencl)

Zájem o inspekce nemovitostí roste skoro o 1000 procent ročně

PRAHA 18. září 2012Inspekce nemovitostí je jedním z nejrychleji rostoucích trhů české ekonomiky. Meziroční nárůst poptávky zde totiž dosahuje několika stovek procent. Nemopas, který je leaderem na trhu v provádění inspekce vad nemovitostí, za první pololetí registruje desetinásobný nárůst zájmu o posudky objektů, což představuje meziroční zvýšení o 900 procent. Důvodem je fakt, že jde o relativně novou službu, ale především vyšší opatrnost lidí při nákupu nemovitosti. Ti si nyní, v období ekonomické nejistoty, daleko více cení svých peněz

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas: Dům v Přednádraží vyjde jen o málo levněji zbourat než opravit

PRAHA 23. srpna 2012Nejhorší dům v ostravské ulici Přednádraží vyjde jen o něco málo levněji zbourat a postavit srovnatelně velký nový, než stávající zchátralý objekt opravovat. Rozdíl v nákladech na demolici ale není výrazný a majitel tak může zvážit, zda nemá význam dům zachránit. Vyplývá to z odborného posudku, který dnes dokončili inspektoři nemovitostí z Nemopasu. Na základě tohoto nezávislého odborného posudku se tedy nyní může majitel rozhodovat, jak s domem, jehož demolici před časem nařídil stavební úřad, dále naloží.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas: Domy v ostravském Přednádraží není nutné zbourat

PRAHA 21. srpna 2012Zchátralé domy v ostravské ulici Přednádraží není nutné zbourat. Vyplývá to z prvotního ohledání objektů odborníky Nemopasu, kteří pro majitele objektů zpracovávají odborný posudek o technickém stavu domů. Ten má sloužit jako oponentura výroku stavebního, který rozhodl, že se obyvatelé musí vystěhovat, neboť domy nesplňují bezpečnostní a hygienické podmínky a některé bude nutné demolovat.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas zpracuje oponentní posudek stavu domu v ostravském Přednádraží

PRAHA 7. srpna 2012Leader na trhu inspekce nemovitostí Nemopas zpracuje zdarma pro majitele zchátralých objektů v ostravské ulici Přednádraží odborný posudek jako oponenturu výroku stavebního úřadu a vyčíslení nákladů na opravu domů. Úřad přitom rozhodl, že se obyvatelé musí vystěhovat, neboť domy nesplňují bezpečnostní a hygienické podmínky. Uvnitř však stále zůstává řada obyvatel převážně romské národnosti na vlastní nebezpečí, kteří se snaží vlastními silami uvést objekt do obyvatelného stavu

(Autor: Petr Vencl)

Média o nás (červenec)

Články o inspekcích nemovitostí, které vyšly v červenci.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas je připraven pokrýt skokový růst poptávky po energetických štítcích

PRAHA 19. července 2012Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas je připraven pokrýt skokový nárůst poptávky po zpracování průkazů energetické náročnosti, který nastane po zavedení povinnosti předložit průkaz při prodeji budov od ledna příštího roku. Návrh zákona, který tuto novou povinnost lidem prodávajícím nemovitost ukládá, dnes projednává senát

(Autor: Petr Vencl)

Ušetřete na dani při prodeji vašeho domu

Chystáte se prodat starší dům? Neplaťte daň z převodu nemovitosti vyšší, než musíte!

Výše daně z převodu nemovitosti je dle zákona č.357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí v platném znění aktuálně 3% ze základu daně, kterým je vyšší z cen, za kterou dům skutečně prodáváte a zjištěné dle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a vyhlášky č. 540/2002 Sb., o oceňování majetku, v platném znění. Zaplatit daň je ve většině případů povinností prodávajícího. 

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor, soudní znalec Praha)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je pan Lubor Adámek ze Šumperka.

Soutěž probíhala od 15.4. do 15.6. 2012.

(Autor: Petr Vencl)

Checklist pro koupi nemovitost může zachránit život

Ptáte se, co to takový checklist je? Stručně řečeno kontrolní seznam pro koupi nemovitosti. Koupě nemovitosti, ať už se jedná o byt či dům, je vždy zásadním rozhodnutím na několik let, v některých případech i na celý život.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Média o nás (červen)

Články o inspekcích nemovitostí, které vyšly v červnu.

(Autor: Petr Vencl)

Proč mi teče do sklepa

Nastěhovali jste se do nového domu a zjistili, že při každém déletrvajícím dešti či v době tání sněhu se podlaha vašeho sklepa změní v bazén? Nebo v tom lepším případě se na obvodových stěnách objeví vlhké mapy a plísně? Věřte, že v tomto ohledu zdaleka nejste sami a hlavně k tomu nemusí vůbec dojít. Na případné vady technického stavu nemovitosti vás upozorní inspektor nemovitosti. Pomineme-li jako základní příčinu nekvalitní práci realizační firmy, bývá nejčastějším důvodem vlhkostních poruch suterénu nesprávný a poddimenzovaný návrh hydroizolační ochrany obvodových konstrukcí suterénu již v projektové fázi.

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Inspekce nemovitostí pomůže zkultivovat realitní trh

PRAHA 29. května 2012Prostřednictvím realitních kanceláří se v Česku prodá jen něco málo přes 50 procent nemovitostí. Zbytek obchodů realizuje prodávající s kupujícím napřímo bez využití zprostředkovatele. V zahraničí je přitom podíl obchodů, které realitní kanceláře zajišťují, výrazně vyšší. Dosahuje až 80 procent. Důvodem je jistá „nekultivovanost“ trhu a některých makléřů. Zaznělo to na Realitním summitu, kterého se zúčastnila celá špička oboru. Jednou z cest jak realitní trh kultivovat je masivní využívání služeb inspektorů nemovitostí. 

(Autor: Petr Vencl)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je paní Eva Bártová ze Stráže nad Nežárkou. Soutež pokračuje, zúčastňete se.

Soutěž probíhá od 15.4. do 15.6. 2012. Všichni zúčastnění obdrží slevu 10% na inspekci nemovitosti. Pro účast ve slosování o prověření nemovitosti Nemopasem zájemci stačí vyplnit online soutěžní kupon. Vyplněním dáváte souhlas se zasíláním marketingových sdělení, který můžete kdykoliv později odvolat.

(Autor: Petr Vencl)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je pan Jan Olbrich z Opavy. Soutež pokračuje, zúčastňete se.

Soutěž probíhá od 15.4. do 15.6. 2012. Všichni zúčastnění obdrží slevu 10% na inspekci nemovitosti. Pro účast ve slosování o prověření nemovitosti Nemopasem zájemci stačí vyplnit online soutěžní kupon. Vyplněním dáváte souhlas se zasíláním marketingových sdělení, který můžete kdykoliv později odvolat.

(Autor: Petr Vencl)

Akustika

Akustická pohoda v interiéru je jednou z nejdůležitějších vlastností domů a bytů. Při prohlídkách nemovitostí je to však vlastnost často podceňovaná. Každý člověk touží po klidném prostředí pro sebe i svoji rodinu. Proto je nutné při prohlídce nemovitosti věnovat akustice pozornost. Zvýšená aktivita v oblasti akustiky se při výběru vhodné nemovitosti pro život jistě vyplatí.

(Autor: Ing. Roman Pavelka - hlavní inspektor nemovitostí Olomouc)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je pan Tomáš Hušner z Prahy. Soutež pokračuje, zúčastněte se.

Soutěž probíhá od 15.4. do 15.6. 2012. Všichni zúčastnění obdrží slevu 10% na inspekci nemovitosti. Pro účast ve slosování o prověření nemovitosti Nemopasem zájemci stačí vyplnit online soutěžní kupon. Vyplněním dáváte souhlas se zasíláním marketingových sdělení, který můžete kdykoliv později odvolat.

(Autor: Petr Vencl)

Tisková zpráva: Nemopas pomáhá řešit očekávanou krizi na trhu nemovitostí

PRAHA 15. května 2012 – Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas se stal partnerem Realitního summitu, který je klíčovým setkáním odborníků a firem z realitního oboru. Zástupci projektu Nemopas tak představí špičkám celého realitního oboru nejen nový standard inspekcí nemovitostí, ale i možnost řešení krize na realitním trhu, která hrozí v souvislosti s nově zavedenou povinností zpracování průkazu energetické náročnosti při každém prodeji nemovitosti. Konference se uskuteční ve čtvrtek 17. května v hotelu Corinthia Prague.

(Autor: Petr Vencl)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je paní Eva Vokounová z Prahy. Soutež pokračuje, zúčastňete se.

Soutěž probíhá od 15.4. do 15.6. 2012. Všichni zúčastnění obdrží slevu 10% na inspekci nemovitosti. Pro účast ve slosování o prověření nemovitosti Nemopasem zájemci stačí vyplnit online soutěžní kupon. Vyplněním dáváte souhlas se zasíláním marketingových sdělení, který můžete kdykoliv později odvolat.

(Autor: Petr Vencl)

K životu je potřeba kyslík

Při opravách bytových i rodinných domů kladou jejich majitelé hlavní důraz na snížení spotřeby energií a často zapomínají na důležité hygienické požadavky, tj. hlavně, aby se v domě či bytě neudusili. V souvislosti touto problematikou narážíme při inspekcích na tyto nejčastější problémy.

(Autor: Ing. Tomáš Kupsa - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Nejčastejší prohřešky při rekonstrukcích paneláků

Rekonstrukce panelových domů často probíhají s podobným kutilským přístupem, na který jsme si zvykli během normalizačního období, kdy tyto stavby vznikaly. Naši inspektoři při kontrolách nalézají mnoho neodborných zásahů se závažnými negativními dopady na statiku, požární zabezpečení, akustiku podlah a plnění hygienických norem. Pro uživatele bytu se tyto vlivy nejčastěji poznají na sníženém komfortu bydlení, ale mohou mít i závažnější důsledky. Bohužel lze říci, že se chyb dopouštějí jak jednotlivci, tak najaté stavební firmy.

(Autor: Ing. Petr Schindler - hlavní inspektor nemovitosí Ostrava)

Není inspekce jako inspekce

Přemýšlíte, po přečtení nadpisu, o jaké inspekci je řeč? Mluvíme o inspekci nemovitostí, která je v Evropě již zaběhlou a vyhledávanou službou. U nás ještě své místo na trhu hledá, ale již v samotných začátcích je úspěch u klientů prokazatelný.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí Praha)

Média o nás (duben)

Odkazy na články o inspekcích nemovitostí, které vyšly v dubnu a začátkem května. Mimo několika článků v online médiích se inspektoři Nemopasu opět objevili na České televizi.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas na iDNES: O inspekcích při koupi bytu v novostavbě

Našeho inspektora nemovitostí a službu Nemopas citoval v novém článku iDNES. V souvislosti s nedávným zdeformováním konstrukce luxusního bydlení Prague Marina si v článku přečtete, co inspekce nemovitostí může a co nemůže odhalit.

(Autor: Petr Vencl)

Tisková zpráva: Závady odhalené na novostavbách rostou až třicetiprocentním tempem

PRAHA 4. května 2012 – Závady, které inspektoři nemovitostí projektu Nemopas odhalí při kontrolách novostaveb, se množí. Meziročně jde až o 30procentní zvýšení. Lidé kvůli ekonomické recesi omezili nákup nemovitostí a na trhu je tak již několik let převis nabídky nových bytových objektů nad poptávkou. Jejich developeři se proto snaží ušetřit, kde se dá, a to se projevuje na technickém stavu domů. Porušená statika luxusního bytového souboru v Holešovicích je jen špičkou ledovce.

(Autor: Petr Vencl)

Výhercem ve slosování o Nemopas zdarma z minulého týdne je paní Alena Horáčková z Brna. Soutež pokračuje, zúčastňete se.

Soutěž probíhá od 15.4. do 15.6. 2012. Všichni zúčastnění obdrží slevu 10% na inspekci nemovitosti. Pro účast ve slosování o prověření nemovitosti Nemopasem zájemci stačí vyplnit online soutěžní kupon. Vyplněním dáváte souhlas se zasíláním marketingových sdělení, který můžete kdykoliv později odvolat.

(Autor: Petr Vencl)

Proč inspekce nemovitosti?

Chystáte se koupit nemovitost a nemáte s koupí domu či bytu žádné zkušenosti? Nechcete se napálit a potřebujete zkušeného odborníka, který nemovitost před sepsáním smlouvy prohlédne? Obraťte se na naše odborníky, kteří Vám zajistí podrobnou inspekci domu nebo bytu.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas opět v České televizi: jak inspekce odhalí skryté vady novostaveb

Inspekce nemovitostí Nemopas se opět objevila v České televizi. Inspektor Nemopasu Jan Matička vysvětloval, jak u novostaveb odhalí inspekce skryté vady, jejichž počet v poslední době stoupá a které laik odhalit nedokáže. Videozáznam reportáže najdete pod odkazem níže v článku.

(Autor: Petr Vencl)

Prezentace projektu Nemopas novinářům

29.3. 2012 proběhla v Praze tisková konference, kde byl Nemopas představen novinářům. Zde z ní přinášíme krátký videozáznam.

(Autor: Petr Vencl)

S inspektorem při koupi bytu nenaletíte

Přečtěte si obsáhlý článek zpravodajského serveru iDnes, který zahrnuje i zajímavou fotogalerii a video s praktickou ukázkou práce inspektorů nemovitostí.

(Autor: Petr Vencl)

Média o nás (březen)

Společně se zvýšeným zájmem o proveření nemovitosti vzrostl i zájem o problematiku ze strany médií. V tomto článku přetiskujeme odkazy na články, které vyšly v březnu a začátkem dubna. Mimo několika článku v online médiích se inspektoři Nemopasu objevili i v hlavních Událostech na České televizi.

(Autor: Petr Vencl)

Novostavby mají často řadu skrytých závad

Článek serveru E15.cz je zaměřen především na problematiku zjišťování závad u novostaveb. Kupující by měli dávat pozor především na kvalitu použitých materiálů a tepelně izolační vlastnosti nemovitosti.

(Autor: Petr Vencl)

Jak se vyhnout sporu o nemovitost?

Součástí hlavních zpráv České televize se stala reportáž o startu nové služby Inspekce nemovitostí. Najdete zde i konkrétní příklady z praxe a cenové odhady prověření nemovitosti.

(Autor: Petr Vencl)

Pomoc při odhalení vad ve stavbě

Speciální rubrika Stavitel serveru Ihned vydala článek, ve kterém se objevuje nejen kompletní popis Inspekce nemovitostí, ale i náš známý příklad z praxe.

(Autor: Petr Vencl)

DEK přichází na trh se službou inspekce nemovitostí před jejich prodejem

Odborný server zabývající se problematikou stavebnictví podal kompletní report o službě inspekce nemovitostí.

(Autor: Petr Vencl)

Tisková zpráva: Poptávka po inspekcích domů roste

Poptávka po inspekcích domů roste, brzy se stane běžnou součástí prodeje nemovitosti

PRAHA 29. března 2012 – Nemopas, který je leaderem na trhu v provádění inspekce vad nemovitostí, očekává, že v letošním roce pro své zákazníky z řad prodávajících i kupujících zajistí několik stovek těchto prověrek. Poptávka v letošním roce desetinásobně vzroste.

(Autor: Petr Vencl)

V ČR začíná vznikat trh inspekce nemovitostí

Naši tiskovou zprávu zveřejnil magazín zpravodajského serveru České Noviny.

(Autor: Petr Vencl)

Nemopas v terénu (video, foto)

Pokud by vás zajímá, jak vypadá práce inspektorů na místě, pak si prohlédněte video představující průběh prověřování nemovistosti z technického pohledu. Na záběrech uvidíte přístroje pro profesionální měření vzduchotěsnosti, tepelných úniků, průzvučnosti a další.

(Autor: Ing. Ctibor Hůlka - hlavní inspektor Praha)

Jak se nespálit při koupi nemovitosti?

  1. Prohlédněte nabídku realitních kanceláří.
  2. Zahajte nezávazná vstupní jednání s prodávajícím.
  3. Zjistěte, zda nemovitost odpovídá vašim představám.
  4. Objednejte si NEMOPAS – prověření nemovitosti.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor Praha)

Rodinný dům na prodej měl fatálně narušenou statiku

Manželé Novákovi se rozhodli, že si koupí starší rodinný dům nedaleko Prahy, kde by v klidu mohli strávit stáří. Po dlouhém hledání navštívili na první pohled ideální rodinný domek v Davli. Dům s dispozicí 2+1 s garáží stál v kopci, ve výbavě domu byla dokonce sauna a malý bazének na rozhlehlé zahradě. Cena rodinného domu na prodej byla neuvěřitelná, 1,5 milionu korun. Novákovi tedy neváhali a rozjednali koupi.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor Praha)

Za ušetřené peníze zrekonstruoval koupelnu

Pan Dušátko se rozhodl koupit vysněnou chalupu v Kokořínském údolí. Absolvoval řadu návštěv roubenek mezi Mělníkem a Dubou, až narazil na krásnou zrekonstruovanou chalupu na prodej nedaleko obce Ráj. Chalupa vypadala nádherně. V obytném podkroví byly ložnice a krásná koupelna s vanou. Nabízená cena prodeje nemovitosti 1,9 milionu korun byla pro pana Dušátka akceptovatelná.

(Autor: Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor Praha)

Koupil podmáčený dům, tratil 300 tisíc korun

Pan Smělý se rozhodl opustit České Budějovice a přestěhovat se do města svých předků, do Českého Krumlova. Po dlouhé době našel vhodný dům na prodej. Byl to starší rodinný domek s velkou svažitou zahradou blízko centra. Nabízená cena kolem 3,5 milionu korun pro něj byla na hranici jeho možností, ale protože domek vypadal v přicházejícím létě nádherně, rozhodl se pan Smělý s celou rodinou nemovitost i za tuto cenu koupit.

(Autor: Ing. Lubomír Odehnal - hlavní inspektor Praha)