Když strakapoud útočí na zateplenou fasádu

Útok

Po klidném spánku v našem novém domě jsem si myl ruce v koupelně. Tekoucí vodu náhle přehlušil silný klapavý zvuk. Manželka dole mazala cukroví marmeládou, což by jen těžko dělalo takovéto zvuky. Pohledem z okna jsem viděl létat kuličky polystyrenu. Hned mi bylo jasno.

Vyběhl jsem ven a zjistil, že do 2 měsíce staré zateplené fasády máme vyklováno 8 děr průměru 5-10 cm od nějaké krůty. Vypadá to ošklivě, je to znehodnocené dílo a pohled na dům. Ta krůta se lekla a odlítla. Je to typ od krůt, který se jmenuje Strakapoud velký. Je černobílý flekatý a spodní část břicha má červenou.

Doufal jsem, že je červený, protože krvácí a brzo chcípne. Bohužel je to ale standardní výbava této krůty. V podstatě je stejná jako všechny ostatní krůty světa – s..e za letu a kdáká. Odlítla a na sousedním stromu záškodnicky pozorovala, kdy zase bude moct přistoupit k fasádě, pařátama zašpinit omítku všude okolo a prohloubit díru do polystyrenu nebo vytvořit novou. Jako jedno z relativně jednoduchých a potenciálně úspěšných opatření je prý rozvěšení cédéček, která svým pohybem a náhodnými odrazy světla mohou ptáka vyrušit. Obětoval jsem několik oblíbených hudebních děl a rozvěsil je na krov. Určitě je to ale jen na čas, protože krůta jak je blbá, tak je chytrá, zvykne si na to a buší do omítky dál.

Celý zbytek dne jsem sondoval kolem domu. Pachatel se ještě několikrát přiblížil. Byl ovšem obezřetnější, protože si vždycky nejdřív z lesíka nalétl na plot, cestou se 4x vykonal potřebu, a odtud sledoval situaci. Na fasádu usedl už jen dvakrát, klovnout si ale nestačil, protože jsem ho hnal koštětem a zvukovým projevem. Když odlítal, strachy vykonával potřebu prakticky v kuse.

Potřebujeme se ho nějak systémově zbavit. Když ho sundám vzduchovkou (a to není jistý, jestli to nepřežije, je to celkem velká krůta a brok v hlavě by mohl zpětinásobit její IQ), tak určitě pošle to jejich ptačí „Sdružení pro otvory v zateplovácích“ nový model krůty.

Asi mu vymyslíme náhradní program nebo použijeme plašičku. Dál mě napadlo vysadit poblíž betonový sloup, ať si do něj klove a rozfláká si zobák na trsátka a pak třeba i hlavu.

Pokud by s ním někdo chtěl udělat rozhovor, proč to dělá, tady je adresa:
Krůta, typ Strakapoud velký
Lesík u Hybešovi ulice
Liberec

Závěrem mě dostala manželka hláškou, že jsme na to mohli přijít dřív, kdyby doma pořád neřvalo rádio :-(

Oprava

Díry byly o průměru až 8 cm (to bude odpovídat akčnímu rádiusu zobáku Strakapouda při jednom posezení), díry měly kónické i kolmé stěny a někde zasahovaly až k nosné stěně a někde končily v polystyrenu.

Postup prací:

1) Odstranil jsem uvolněné kousky omítky a výztužné vrstvy a odřezal roztřepené kousky tkaniny.

2) Díru jsem vyfoukal od prachu a štětcem vytřel vodou.

3) Díru jsem si oblepil papírovou páskou tak, aby pěna nezašpinila při expanzi okolní plochy omítky.

4) Díru jsem vyplnil expanzní PUR pěnou. Pěnu jsem nafoukal asi do poloviny hloubky otvoru a foukal jsem odspoda tak, aby se hmota hnala nahoru a došlo k rovnoměrnému vyplnění díry.

5) Po týdnu jsem pěnu seřízl tak, aby končila cca 2-3 mm pod vnějším povrchem omítky. Díru jsem znovu oblepil papírovou páskou cca 3 mm od hrany díry.

7) Nanesl jsem špachtlí omítku.

8) Omítku jsem přitlačil hladítkem a jemně zatočil do roviny omítky s cílem dosáhnout pokud možno vzhledu co nejvíce podobného vzhledu omítky v okolí. Použil jsem filcové hladítko s měkkým okrajem.

9) Sundal jsem papírovou pásku (ihned po srovnání omítky) a hladítkem jsem zarovnal okraj do plochy.

Poznámky:
– na světlejším povrchu se snáze dosáhne, aby místo nebylo po zaschnutí viditelné
– teď budu sledovat, jestli nevznikne trhlina v místě, kde chybí výztužná vrstva
A hlavně budu hlídat, aby pták znova nepřilétl......
Jestli ještě přilétne, obložím to palubkama......

26. 10. 2012  |
Autor: Ing. Jiří Tokar - oběť útokukontaktujte autora
Diskuse
Jirka 22.11.2012 18:31
Pěkně popsáno, také jsem to zažil a i já, milovník přírody, zvažoval střelbu. Po opravě asi 6 děr jsem dal perlinku a stěrku a oddychl si. To, že klove i přes omítku je pro mě šok. Asi si tu vzduchovku přece jen připravím.
David 03.11.2013 11:10
Super text! :-) Diky.
omar 01.09.2015 10:09
Pobavils!
JIRKA 12.04.2016 21:05
Kdo ale uhradí škodu na nově opraveném domě. Pták je .chráněn.
Tomáš Král 11.05.2016 09:32
My máme na fasádě držáky ze systému Antistrakapoud. Objednávali jsme ho přes internet. Když už se nějaký strakapoud objeví tak jde jen po tom držáku a zbytek fasády nechává. Neselhalo to ani v jednom případě. Docela zajímavý. Taky jsme si se strakapoudama užili. Oprava fasády mě teprve čeká, tak díky za podrobný návod v článku. Rozhodně ale doporučuji Antistrakapoud použít tam kde se strakapoudi vyskytují. Ušetříte si hodně času a nerváky s tím kde zase od nich přibyla nová díra. Od té doby co jsme Antistrakapoud použili tady ale máme klid a můžu se věnovat užitečnějším věcem než odháněním strakapoudů z fasády :-)
Jan Lacina 20.09.2016 14:23
Já jsem ty držáky taky použil... Sousedovi ty parchanti totálně zničili fasádu... Ten vyzkoušel snad všechno od maket dravců až po vzduchovku a pak si koupil antistrakapoudí pastu a v valení s tím byly držáky, tak jsem si od něj pro jistotu vzal taky jako prevenci, když jsem viděl jeho barák... K němu už nelítaj a u nás se ukázali jen na tom držáku a už je to nebaví, tak úplně zmizeli.
josef 02.10.2016 12:20
pouzil jsem vzduchovku s vybusnymi diabolkami a po zasahu ptak padne na zem a dorazi se lopatou. je potreba strilet podel fasady, ale z omyvatelne fasady se da krev lehce smyt. Zatim jsem takto sejmul jen dva ptaky, ale objevil jsem hnizdo v lete na starem akatu. To jsem i s mladaty zapenil Pu penou a zatim je klid.
Bimbo 08.08.2017 20:02
Josef von und zu PU Pena rules!
Vladimír 16.09.2018 08:50
Tak článek mě pobavil a mohu taky říci, že jsem s tou krůtou strakatou taky měl problémy. Vzduchovku bych na ptáky nebral, jsou chráněný, ale ten Antistrakapoud se mi osvědčil. Díky komentářům výše jsem si ho zakoupil. Manželka nikde kvůli estetice nechtěla věšet CD a ni nějaký makety, prý k dírám přibudou další hrůzy. Když jsem matlal tu pastu, tak jsem jí proklínal, smrad byl hrozný, ale ptáci k díře už vůbec nelítali. Začali lítat na ty držáky, ty se manželce taky nelíbili, ale tím, že to zabralo, už nebrblá. Navíc teda prodávají rovnou i opravnou sadu na fasády, postup je skoro stejný jako máte vy, plus jsou tam takový zavírací víčka, takže jsem nakoupil všechno tam.
B. Soukup 29.09.2018 11:24
A při tom je to naprosto přirozená reakce ptáka, slyší dutinu. Pazoury musíte urazit dělníkům, kteří je vytvořili. Ušetřili trochu materiálu, ale způsobili následné problémy.
Vložit příspěvek:

Toto pole nevyplňujte:
Opište:461

Kontaktujte autora článku:


Toto pole nevyplňujte:
Opište:461