Když strakapoud útočí na zateplenou fasádu

Útok

Po klidném spánku v našem novém domě jsem si myl ruce v koupelně. Tekoucí vodu náhle přehlušil silný klapavý zvuk. Manželka dole mazala cukroví marmeládou, což by jen těžko dělalo takovéto zvuky. Pohledem z okna jsem viděl létat kuličky polystyrenu. Hned mi bylo jasno.

Vyběhl jsem ven a zjistil, že do 2 měsíce staré zateplené fasády máme vyklováno 8 děr průměru 5-10 cm od nějaké krůty. Vypadá to ošklivě, je to znehodnocené dílo a pohled na dům. Ta krůta se lekla a odlítla. Je to typ od krůt, který se jmenuje Strakapoud velký. Je černobílý flekatý a spodní část břicha má červenou.

Doufal jsem, že je červený, protože krvácí a brzo chcípne. Bohužel je to ale standardní výbava této krůty. V podstatě je stejná jako všechny ostatní krůty světa – s..e za letu a kdáká. Odlítla a na sousedním stromu záškodnicky pozorovala, kdy zase bude moct přistoupit k fasádě, pařátama zašpinit omítku všude okolo a prohloubit díru do polystyrenu nebo vytvořit novou. Jako jedno z relativně jednoduchých a potenciálně úspěšných opatření je prý rozvěšení cédéček, která svým pohybem a náhodnými odrazy světla mohou ptáka vyrušit. Obětoval jsem několik oblíbených hudebních děl a rozvěsil je na krov. Určitě je to ale jen na čas, protože krůta jak je blbá, tak je chytrá, zvykne si na to a buší do omítky dál.

Celý zbytek dne jsem sondoval kolem domu. Pachatel se ještě několikrát přiblížil. Byl ovšem obezřetnější, protože si vždycky nejdřív z lesíka nalétl na plot, cestou se 4x vykonal potřebu, a odtud sledoval situaci. Na fasádu usedl už jen dvakrát, klovnout si ale nestačil, protože jsem ho hnal koštětem a zvukovým projevem. Když odlítal, strachy vykonával potřebu prakticky v kuse.

Potřebujeme se ho nějak systémově zbavit. Když ho sundám vzduchovkou (a to není jistý, jestli to nepřežije, je to celkem velká krůta a brok v hlavě by mohl zpětinásobit její IQ), tak určitě pošle to jejich ptačí „Sdružení pro otvory v zateplovácích“ nový model krůty.

Asi mu vymyslíme náhradní program nebo použijeme plašičku. Dál mě napadlo vysadit poblíž betonový sloup, ať si do něj klove a rozfláká si zobák na trsátka a pak třeba i hlavu.

Pokud by s ním někdo chtěl udělat rozhovor, proč to dělá, tady je adresa:
Krůta, typ Strakapoud velký
Lesík u Hybešovi ulice
Liberec

Závěrem mě dostala manželka hláškou, že jsme na to mohli přijít dřív, kdyby doma pořád neřvalo rádio :-(

Oprava

Díry byly o průměru až 8 cm (to bude odpovídat akčnímu rádiusu zobáku Strakapouda při jednom posezení), díry měly kónické i kolmé stěny a někde zasahovaly až k nosné stěně a někde končily v polystyrenu.

Postup prací:

1) Odstranil jsem uvolněné kousky omítky a výztužné vrstvy a odřezal roztřepené kousky tkaniny.

2) Díru jsem vyfoukal od prachu a štětcem vytřel vodou.

3) Díru jsem si oblepil papírovou páskou tak, aby pěna nezašpinila při expanzi okolní plochy omítky.

4) Díru jsem vyplnil expanzní PUR pěnou. Pěnu jsem nafoukal asi do poloviny hloubky otvoru a foukal jsem odspoda tak, aby se hmota hnala nahoru a došlo k rovnoměrnému vyplnění díry.

5) Po týdnu jsem pěnu seřízl tak, aby končila cca 2-3 mm pod vnějším povrchem omítky. Díru jsem znovu oblepil papírovou páskou cca 3 mm od hrany díry.

7) Nanesl jsem špachtlí omítku.

8) Omítku jsem přitlačil hladítkem a jemně zatočil do roviny omítky s cílem dosáhnout pokud možno vzhledu co nejvíce podobného vzhledu omítky v okolí. Použil jsem filcové hladítko s měkkým okrajem.

9) Sundal jsem papírovou pásku (ihned po srovnání omítky) a hladítkem jsem zarovnal okraj do plochy.

Poznámky:
– na světlejším povrchu se snáze dosáhne, aby místo nebylo po zaschnutí viditelné
– teď budu sledovat, jestli nevznikne trhlina v místě, kde chybí výztužná vrstva
A hlavně budu hlídat, aby pták znova nepřilétl......
Jestli ještě přilétne, obložím to palubkama......

26. 10. 2012  |
Autor: Ing. Jiří Tokar - oběť útokukontaktujte autora
Diskuse
Jirka 22.11.2012 18:31
Pěkně popsáno, také jsem to zažil a i já, milovník přírody, zvažoval střelbu. Po opravě asi 6 děr jsem dal perlinku a stěrku a oddychl si. To, že klove i přes omítku je pro mě šok. Asi si tu vzduchovku přece jen připravím.
David 03.11.2013 11:10
Super text! :-) Diky.
omar 01.09.2015 10:09
Pobavils!
JIRKA 12.04.2016 21:05
Kdo ale uhradí škodu na nově opraveném domě. Pták je .chráněn.
Tomáš Král 11.05.2016 09:32
My máme na fasádě držáky ze systému Antistrakapoud. Objednávali jsme ho přes internet. Když už se nějaký strakapoud objeví tak jde jen po tom držáku a zbytek fasády nechává. Neselhalo to ani v jednom případě. Docela zajímavý. Taky jsme si se strakapoudama užili. Oprava fasády mě teprve čeká, tak díky za podrobný návod v článku. Rozhodně ale doporučuji Antistrakapoud použít tam kde se strakapoudi vyskytují. Ušetříte si hodně času a nerváky s tím kde zase od nich přibyla nová díra. Od té doby co jsme Antistrakapoud použili tady ale máme klid a můžu se věnovat užitečnějším věcem než odháněním strakapoudů z fasády :-)
Jan Lacina 20.09.2016 14:23
Já jsem ty držáky taky použil... Sousedovi ty parchanti totálně zničili fasádu... Ten vyzkoušel snad všechno od maket dravců až po vzduchovku a pak si koupil antistrakapoudí pastu a v valení s tím byly držáky, tak jsem si od něj pro jistotu vzal taky jako prevenci, když jsem viděl jeho barák... K němu už nelítaj a u nás se ukázali jen na tom držáku a už je to nebaví, tak úplně zmizeli.
josef 02.10.2016 12:20
pouzil jsem vzduchovku s vybusnymi diabolkami a po zasahu ptak padne na zem a dorazi se lopatou. je potreba strilet podel fasady, ale z omyvatelne fasady se da krev lehce smyt. Zatim jsem takto sejmul jen dva ptaky, ale objevil jsem hnizdo v lete na starem akatu. To jsem i s mladaty zapenil Pu penou a zatim je klid.
Bimbo 08.08.2017 20:02
Josef von und zu PU Pena rules!
Vladimír 16.09.2018 08:50
Tak článek mě pobavil a mohu taky říci, že jsem s tou krůtou strakatou taky měl problémy. Vzduchovku bych na ptáky nebral, jsou chráněný, ale ten Antistrakapoud se mi osvědčil. Díky komentářům výše jsem si ho zakoupil. Manželka nikde kvůli estetice nechtěla věšet CD a ni nějaký makety, prý k dírám přibudou další hrůzy. Když jsem matlal tu pastu, tak jsem jí proklínal, smrad byl hrozný, ale ptáci k díře už vůbec nelítali. Začali lítat na ty držáky, ty se manželce taky nelíbili, ale tím, že to zabralo, už nebrblá. Navíc teda prodávají rovnou i opravnou sadu na fasády, postup je skoro stejný jako máte vy, plus jsou tam takový zavírací víčka, takže jsem nakoupil všechno tam.
B. Soukup 29.09.2018 11:24
A při tom je to naprosto přirozená reakce ptáka, slyší dutinu. Pazoury musíte urazit dělníkům, kteří je vytvořili. Ušetřili trochu materiálu, ale způsobili následné problémy.
Petr 13.02.2019 15:46
Dobrý den, chci reagovat na článek a diskuzi a pomoci tak ostatní v rozhodování, jak se popasovat s útoky strakapoudů. Musím vyjádřit vděk za výrobek Antistrakapoud. Ukázalo se že funguje. V roce 2016 se u nás v září ve fasádě zabydlel strakapoud. Na jaře jsme opravili fasádu a původní otvor přikryli mřížkou. V roce 2017 opět v září si strakapoud udělal díru hned vedle, ale asi se mu tam nelíbilo, tak si udělal druhou díru na druhém boku domu. Aplikovali jsme Antistrakapouda, nalepili na fasádu pár kelímků a světe div se - strakapoud se vrátil do lesa. Takže letos jsme už nemuseli volat horolezce, řešit pojišťovnu a strakapoudovi ušetřili zbytečnou práci.
Andy 27.03.2019 00:23
Zdravím, mám stejnou zkušenost. Než jsme se teda dopracovali ke kloudnému řešení, vyzkoušeli jsme ledacos a opravovali podobně, jako je popsáno výše, ale díry byly o metr vedle. Snad to není dělníkama, když jsme zateplovali sami O:-) :D Na každý pád teď máme takové kulaté držáky a musím říct, že jich stačí fakt pár a je to levnější než dvakrát ročně opravovat :D A od té doby, co máme držáky tak nic. S pastou antistrakapoud jsme teda zkušenost nestihli, ale vzhledem k funkčnosti držáků to může bejt fajn. Sadu na opravu maj taky super, ale doufám, že už nebude potřeba :D
Harly 19.05.2019 13:35
Pane Josefe to co píšete že je střílíte jste opravdu hovado. Doufám že umřete na rakovinu. Děkuji Jinak samozřejmě je důležité se vůči ním bránit ale co je mic je moc.
M1 03.07.2019 19:52
Josef: Vy jste Teda dobytek!, ! Souhlasím s příspěvkem Harly. A máte BOHUŽEL štěstí že to na vás nikdo neřekl! To by jste si pak už rozmyslel co uděláte!! To co jste mu udělal bylo šmejdský!!!!
Aja 07.08.2019 17:34
Jste banda čůráků.
Radim 21.08.2019 19:14
Předpokládám a doufám, že si pan Josef dělal hloupou srandu. My se sousedem koupili napůl přípravek Antistrakapoud a musím říct, že jsme spokojeni. Trochu jsem v tom šťoural, protože jsem se těch mrcha sice chtěl zbavit, ale ne je hubit nebo jim ublížit. Kamarád ornitolog mi řekl, že látky v přípravku jsou nepříjemné, ale ne nebezpečné. Zkuste také!
JW 26.08.2019 09:02
Tak Aja nás tady nazvala bandou čůráků. Předpokládám, že je majitelkou tak maximálně stanu "áčka". Zase nějaká debilní neomarxistická dredařka nebo podobná trubka co smrdí trávou a korunou. Ajo ty seš Píča s ušima
W 21.09.2019 20:21
Nám Antistrakapoud nepomohl. Klidně si klove dál jednu díru za druhou. Namažeme díru pastou a za pár dní je poblíž další díra. A nosiče s křemennou vrstvou si ani nevšimne.
puke 06.10.2019 16:18
10/2019...nám "Antistrakapoud" taky nepomohl. Klidně si klove dál jednu díru za druhou. Namažeme díru pastou a za pár dní je poblíž další díra. A nosiče s křemennou vrstvou si ani nevšimne.
Jirka 25.10.2019 14:50
10/2019 V sučasné době taky řešíme doma strakapouda. Už jsem zoufalej. Kolem baráku alobal, cédéčka, použití antistrakapouda taky selhalo, tedy pasta ve vyklované díře mu zřejmě smrdí, ale udělá si jinou a ty misky s křemíkem, těch si ani nevšimne a vytváří díru jinde. Dnes zkusím makety dravce, ale podle výše uvedených komentářů asi taky zbytečný, ale už nevím, co s ním. Vzduchovka???
Alex 06.11.2019 14:46
10/2019 - taky to nyní řeším. Zatím jsem teprve na začátku. Nicméně jsem někde vyčetl, že nemá smysl dávat maketu dravce, protože je většinou statická a datel/strakapoud si na ni zvykne a časem si jí přestane všímat úplně. Snad jen po instalaci je trochu obezřetnější. Údajně jsou tito ptáci velmi teritoriálně zaměření, a proto prý pomůže pouze maketa přímo datla. Když je prý teritorium obsazené, tak údajně datel/strakapoud přesídlí jinam. Našel jsem jen jeden odkaz na Slovensku, kde prodávají přímo maketu datla . http://maketydatlov.sk/index.html. Možná někdo ví i prodejci i v ČR, ale já ho nenašel.Máte někdo s maketou datla nějaké zkušenosti? Jak jsem však uvedl na začátku, teprve jsem na začátku řešení problému, díry je objevili v průběhu podzimu 2019 na zcela novém zateplení a hodlám zkombinovat antistrakapoud s těmi maketami datla. Když tak pak dám vědět, jak jsem uspěl.
Otto 08.12.2019 14:51
Libi se mi, jak vsichni, co pouzivaji "Antistrakapoud" maji v diskuzi napsana cela jmena a oplyvaji uzasnymi zkusennostmi. Je jasne, ze se jedna pouze o prispevky s reklamnim ucelem budici dojem autenticity. Jsou k nalezeni vsude na netu. Pripravek je k nicemu a pouze spini fasadu.
Tereza 02.08.2020 20:51
Alexi, to jsme taky slyšela, že makety nemají smysl. Ale už jsme teda nedočetli, ře jsou makety přímo datlů. Zkoušíme teď teda taky ty nosiče od Antistrakapoud a zatím dobrý. Ale trochu mě děsí, že tu píšete, že vám nefungují.. Máme je asi 14 dní, díry jsme teda zatím neopravovali. Pastu jsme taky nekupovali, jen ty nosiče. Asi 2x jsme tam ptáky načapali, ale je tu klidněji, než předtím. Tak nám držte pěsti!
Tereza 29.08.2020 11:51
Ahoj všichni, hlásím se znovu se zpětnou vazbou na nosiče, jak jsem psala na začátku měsíce! Takže máme nainstalovaný nosiče skoro už dva měsíce a pořád dobrý. Občas vidíme ptáčky, že k tomu přiletí a zkoumají, párkrát si klovnou a zase letí pryč. Láká je to asi, jak vidí kontrast a ty "červíčky" na nosiči. Už si nevšímají ani těch děr, co udělali předtím. Takže za nás zatím spokojenost, snad to tak vydrží i dál! A rovnou dotaz - máte zkušenosti s opravou děr? Načetla jsme pár názorů, ale chci posbírat, co nejvíce zkušeností. Díky moc!
Vilém 29.09.2020 21:08
Ahoj všem, právě objednávám Antistrakapouda. Nabízím k prodeji: Krásná maketa poštolky - totál na prd Obří maketa víra velkého - jen tupě čumí a nic Plechové siluety dravců - sousedi se smějou Tak snad pomůže ten Antistrakapoud :-) Držte palce
Dr. Voštěp 30.09.2020 11:48
Dobrý den, já teda taky objednal Antistrakapouda/tu pastu/ a vědom si možnosti, jak píše Otto, že to jenom hrajete, ale jsem spokojený. Funguje to. A k tomu, že jsou na internetu pozitivní recenze na tento výrobek? Já se k tomu dostal tak, že když jsem s firmou konzultoval, tak se mě ptali, jak jsem se k výrobku dostal a odkud jsem se o něm dozvěděl. Když jsem řekl, že na internetu v doporučení od ostatních, tak mě požádali, jestli, pokud budu spokojený, mohl bych také napsat recenzi, aby se o výrobku dozvěděli více lidí. Jsem spokojený a tak když jsem si na to vzpomněl, nemám problém napsat a doporučit i ostatním. Hezký den!
Pavel 12.10.2020 11:54
Nepomůže nic. koupil jsem snad všechno co šlo včetně ultrazvukové plašičky. Už se ani nebojí.Normálně můžem pod ním chodit a ani neuletí. 9 děr za víkend co jsme nebyli doma. Zničená fasáda v 6ti metrech vysoko.
Pavel 12.10.2020 11:57
Antistrakapoud je k ničemu. Na makety ptáků si zvykl za týden asi. Vedle ultrazvukové plašičky si udělal díru hned vedle.
Eva Jestřábová 24.10.2020 11:35
Řeším ten samý problém. Nemám však v domku chlapa a k dírám pod střecho se dostanu jen hodně vysokým žebříkem. Prosím, může mi někdo z diskutujících doporučit firmu, která Antistrakapouda "umí"? Moc děkuji
Vojta 06.11.2020 18:03
U nás Antistrakapoud nefungoval, resp. fungoval jen dočasně. Nosičů si pták ani nevšimnul. Otvor napatlaný pastou sice opustil, ale vykloval díru jinde. Jakmile na základě degradace přestala pasta působit (cca měsíc), vrátil se zpět
Petr 28.11.2020 09:42
Proc neni antistrakapoud na heurece? Protoze vubec nefunguje! Tito podvodnici se akorat prizivuji na cizim nestesti. Ptak klove i primo do pasty, jsou mu jedno i ty atraktory. Strakapoud je premnozeny a mel by se vyradit z chranenych druhu. Zatim nejlepsi reseni je vzduchovka, ale chce to mit dobrou musku.
Honza 22.01.2021 17:03
Hele my taky koupili Antistrakapouda a měl jsem z toho strach, když jsem to četl, recenze jsou tak půl napůl, my koupili na doporučení známých. musím říct, že nám se podařilo strakapoudy dostat na ty nosiče, že nešli na fasádu, asi to chce jich mít víc. Je to teda celkem hnusný, doufám, že to budem moct sundat, zatím jsme to tam nechali a doufáme, že to vydrží i dál. Je jasný, že ta pasta vyprchá, když funguje na bázi smradu, ale nemá to být dlouhodobý řešení. Na jaře začnu opravovat fasádu, tak snad to bude ok. Pro jistotu vzduchovku máme taky :-D :-D :-D
Iva 25.01.2021 18:59
Pan Josef je pablb!
ta co hejtí aju 25.03.2021 19:42
všichni ste pablčata
hajjj 25.03.2021 19:43
hajjjj guyzzzzz předáváte si tady krásne vzkazy moc se mi líbí
ježíš 29.03.2021 14:30
dobr dan lidicky dnes jsme se tu sesli aby jsme uzavreli dohodu ze pan josef je pablb .
ježíš jelen 29.03.2021 14:32
bratre nepoucuj
ježíš 29.03.2021 14:32
pablbe jeden
ježíš 29.03.2021 14:33
ajo a ty toho taky nech
ježíš jelen 29.03.2021 14:33
jooo jakooooooo
hajjj 29.03.2021 14:38
oh no v vc lkúo😎😉😉😉👏👏😂😂🤣🤣❤❤👌👌😘😘🤷‍♂️🤷‍♀️🖤🖤🖤🍞🥐(●'◡'●)(❁´◡`❁)☆*: .。. o(≧▽≦)o .。.:*☆(*/ω\*)^_^(┬┬﹏┬┬)®®®®®®®®><><<<<«»🎶
osoba 30.03.2021 16:17
heleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
osoba 30.03.2021 16:17
nechte toho
osoba 30.03.2021 16:17
:::::::::::::::::::))))))))))))))))))))
Janka 03.04.2021 20:51
Já teda doufám, že si pan Josef dělal pr*el :D Nicméně můžu potvrdit, že nám taky funguje Antistrakapoud. Prostě jim to asi smrdí a dali nám konečně pokoj! A není třeba je střílet nebo jinak dorážet lopatou....
ten z galaxie 07.04.2021 14:52
funguje antistrakapoud i na holuby ?
ten z galaxie 08.04.2021 11:48
a na lidi taky?
osoba 08.04.2021 11:54
dobry den lidicky moc se mi libi vase řečičky ale nemusely by jste sem psat tzakove hovna ujistuji va sze je to moc krasne jak vy jste spolu FRENDI a fakt mocmoc se mi to libí meli by jste pokracovat ve spolecne konverzaci aby vam silnilo pouto děkuji, děkuji vam vsem srdiiiickooooo
osoba 08.04.2021 11:55
nemam tady emoji soryyyyy
absolutně iritovaná 13.04.2021 17:25
:), :(, :/, :p, xD
ten z galaxie 13.05.2021 11:17
hele jakoby nc b ja nevidim na tehle strance co by tě mohlo irtovat
ta co hejtí aju 22.05.2021 16:15
ahoj ajo jen jsem ti chtela rict ze bte mam strasne rada
Amalon 12.06.2021 08:50
Posledních 5 let s nima bojujem vším možným a nic zatím nezabralo. Nemáte někdo nějaký i na pohled bláznivý nápad co by pomohl? Roční náklady na opravy po nich tak průměrně 40000 kč a od loňska nám pojišťovna vypověděla pojistku na poškození fasády. Ač jinak mám k přírodě kladný vztah ( pracoval jsem jako strážce v CHKO ) tak jsou chvíle, kdy zvažuji oprávněnost existence některých tvorů.
tým joža 31.07.2021 22:46
hello there
x 08.09.2021 10:28
xxx
V. 01.10.2021 08:19
Na strakapouda funguje jen a jen fyzicka likvidace. Je mi lito.
07.10.2021 14:38
Věnuji strakapouda, zn. Spěchá. Jako bonus může být aktivita při odchytu...
Zdenek Zbrna 14.10.2021 12:09
Antistrakapoud jsme vyzkoušeli - jak nosiče, tak pastu. Bohužel nefunguje. Je to drahé, pasta vůbec nezapáchá ani mě ani strakapoudovi. Nevím, jestli poslali nějakou prošlou, každopádně cena byla nová. Vyhozené peníze.
Vložit příspěvek:

Toto pole nevyplňujte:
Opište:209

Kontaktujte autora článku:


Toto pole nevyplňujte:
Opište:209