Naši inspektoři se při své činnosti znova a znova setkávají s jedním typem závad na nemovitostech. Ve většině případů na starších i nových domech jsou vadně provedeny parapety. Nemají správné sklony, nejsou správně napojeny na ostění apod. Kolega Tichota vytvořil "hitparádu" vadných řešení a představil jí čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Schody v domě mohou být pro své uživatele hodně nebezpečným místem. Stačí aby byly příliš strmě, kluzké, nerovnoměrné apod. O jedněch nebezpečných schodech v kupované nemovitosti se dočtete v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Podlahové topení má řadu výborných vlastností. Není to ale jednoduchá konstrukce a může se také "nepovést". A z tohoto pohledu je největším problémem fakt, že je konstrukce po dokončení velmi teško přístupná a opravitelná. Jeden případ s "nepovedeným" podlahovým topením je popsán v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Nový občanský zákoník platný od roku 2015 posílil pozici kupujícího nemovitosti. Stanovil mimo jiné pětiletou odpovědnost za skryté vady pro prodávajícího. Co jsou to skryté vady a o jedné kauze "se skrytými vadami" se můžete dočíst v novém článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Stavební úpravy, jako například přístavby či nástavba domu, někdy velmi zkalí sousedské vztahy. Soused stavebníka má pocit, že mu stavebník zhoršil podmínky bydlení, že mu "sebral světlo" či mu "přivedl do domu vodu" a podobně . A pak se taková kauzy řeší u soudu a nebo dokonce v bulváru. Více o jedné takové kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Od jara 2015 si všichni majitelé bytových domů mysleli, že rozhodnutím senátu a poslanecké sněmovny padla povinnost vystavit pro bytový dům Průkaz energetické náročnosti. Správný výklad příslušného zákona ale ukazuje, že většina bytových domů tuto povinnost vlastně stále má !!! Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Když si kupujete byt v přízemí, může Vám při prohlídce připadat vše v pořádku. Odborník - inspektor nemovitostí Vám ale může ukázat riziko poruch, které může teprve v souvislosti s takovým bytem nastat. Více o takovém konkrétním případě se dovíte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Okna jsou v rámci obálky domu konstrukcí, která často trpí netěsností. Připojovací, funkční a zasklívací spára se z pohledu těsnosti občas nepovedou. S příchodem zimy to má neblahé důsledky. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Zajistit parkování aut u nových bytových domů je pro developery často problém. V suterénech (i přízemí) nových bytových domů jsou proto často umístěny hromadné garáže. A v těchto garážích není úplně teplo a taky se tam musí někudy vjíždět. V důsledku těchto faktů mohou byty přímo nad garážemi, při nepromyšleném řešení na domě, trpět vážnými nemocemi. Více v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Inspektoři Nemopas neřeší jen rodinné domky a byty, ale často pomáhají majitelů i s jinými typy objektů. V rámci inspekce a expertní činnosti na jedné škole na malém městě inspektoři řešili situaci, která se dá zevšeobecnit. Jedná se o trvanlivost a životnost stavebních materiálů a stavebních řešení. Více si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Pan George si musel při koupi nového bytu připadat jak ve Werichově pohádce o princezně Koloběžce. Kupoval si byt v přízemí, ale dostal byt trochu v "nepřízemí" a na terasu měl chodit po schodech, ale nakonec by měl chodit po „neschodech“ (po vnitřním parapetu). I takové byty umí nabízet developeři. O "zábavné" zkušenosti inspektora Nemopas si přečtěte v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Koupit dům a neznat jeho technický stav je riskantní. Paní Pavlína zakoupila domek v okrese Jičín. Předpokládala, že domek levně adaptuje a bude mít krásné prázdninového bydlení a časem po rekonstrukci trvalé bydlení. Jak to dopadlo si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
I když výstavbu rodinného domu svěříte zkušené firmě, máte svého projektanta a stavební dozor, kteří odvádí svou právi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, může dojít u spodní stavby k velmi riskantnímu řešení. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Lenka Bartošová, zkušená inspektorka NEMOPAS, provedla inspekci hezkého domku na krásném místě. Bohužel objevila závažné poruchy na dřevěných konstrukcích. Kupující chtěl rovnou bydlet a tak si koupi rozmyslel. Více o této kauze se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Při koupi hodně starého domu je nový majitel často postaven před zásadní rozhodnutí. Zbourat a nebo zásadně rekonstruovat? Co vyjde dráž? ... Více o jedné takové situace se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Města a vesnice často vlastní řadu budov. Jejich technický stav je různý. Proto v poslední době stoupá zájem starostů o zhodnocení technického stavu obecních nemovitostí od inspektorů nemovitostí. Bohužel často dochází k nepříjemným překvapením, kdy například "rekonstruovaný" dům je plný poruch a závad. Jedním z takových měst jsou Hranice u Aše, kde nechali inspektorem nemovitostí prověřit obecní objekt. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku(1) a článku (2), který následoval.
Od začátku července 2015 dochází k několika výrazným změnám v povinnosti při vystavování Průkazů energetické náročnosti budov při prodeji nemovitostí. Vzniká mimo jiné povinnost pro zprostředkovatele - tedy realitní kancelář. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.
Paní Milena z podhůří Krkonoš nevědomky zanedbala zákonou povinost prodávajícího ..... Nebýt dostatečné promlčecí lhůty, stálo by jí to minimálně 10 tisíc Kč a maximálně až 100 tisíc Kč. Více se dočtete v našem seriálu Nemoci nemovitostí. v tomto článku.
Hrozivou zkušenost má rodina pana Petra na Ostravsku. Před několika lety se s rodinou nastěhoval do hezkého domku, který koupili od předchozího majitele. V domě byl zaveden plyn, na kterém se vařilo a sloužil i k ohřevu teplé vody. Při koupi domu ale nikoho nenapadlo vyžadovat či nechat vystavit revizi plynového zařízení. Jednou rozsvítili v předsíni ...více v seriálu Nemoci nemovitostí.
Staré roubenky jsou obykle krásná stavení s Genius loci. Jejich kouzlo se však může snadno rozplynout při špatné údržbě. Více se o případu jedné staré roubenky dočtete v dalším díle našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Velký zájem o encyklopedii vad na konci loňského roku způsobil, že publikace byla několik měsíců na našich stránkách nedostupná. Železnou rezervu jsme museli hlídat pro prodej v kamenných obchodech. V březnu proběhl dotisk, takže sklady jsou opět plné. Všechny tři díly encyklopedie najdete v oddílu publikace.
Při koupi nemovitosti se vyplatí důkladně zkontrolovat způsob likvidace odpadních vod. Pokud je odpad likvidován v jímce, která je kolaudovaná jako žumpa, vyplatí se zkontrolovat, že není v jímce nainstalován dodatečný přepad jako například v případě domku na našem facebooku. Takové řešení je v rozporu se zákony a hrozí za něj pokuty. Pravidelné vyvážení žumpy přijde většinou na tisíc korun za jedno vyvezení. U malých žum a čtyřčlenné domácnosti to znamená vyvážení jímky každý měsíc a náklady kolem 12 tisíc za rok. Řešením je instalace domovní čistírny, která pro běžný rodinný domek vyjde na 75 000 Kč. Náklady zvyšuje požadavek na pojízdnost poklopu žumpy a hladina podzemní vody blízko terénu. U rekreačních objektů, které nejsou trvale obývány, úřady povolí septik, který na rozdíl od domovní čistírny nevyžaduje připojení na elektrickou energii a nevadí mu přerušovaný provoz.
Přes 90 procent obyvatel u nás má přístup k vodě z veřejných vodovodů, kde je kvalita vody kontrolována. Téma kvality vody z veřejných vodovodů a množství výjimek z hygienických limitů necháme jako téma na jindy. Faktem je, že necelých 10 procent lidí se musí spoléhat na vlastní zdroj vody ze studny. Pokud tedy již vlastníte či se chystáte koupit dům či chatu se zdrojem vody z vlastní studny, je nutné řešit otázku kvality vody. Další informace najdete v seriálu Nemoci nemovitostí v článku Voda ze studny - pít či nepít, toť otázka.
Krovy jsou základním nosným systémem šikmých střech. Naši inspektoři NEMOPAS se bohužel často setkávají s komplikacemi na těchto konstrukcích. Příčinou je současná snaha podstřeší (prostor krovu) využít jako obytný prostor. Jak vypadají tyto problémy jsme si ukázali v dalším článku seriálu Nemoci nemovitostí na serveru www.novinky.cz, který se zabývá krovy.