Pokud si koupíte dům a jsou na něm vady a problémy, o kterých Vám nikdo něřekl, nejste úplně bezbranní. Současný občanský zákoník chrání kupující v těchto situacích. A na trhu existují specialisté, kteří pomáhají majitelům koupených domů s případnou reklamací. Více se dovíte ve článku kolegů Jirky Čížka a Petra Vencla v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
Na základě naší zkušenosti s inspekcemi a pomocí "nešťastným koupivším" vypracovali kolegové Petr Vencl a Jirka Čížek orientační analýzu "Stavu bezvadnosti koupených nemovitostí". A jak jsme očekávali, ukazuje se, že bezvadná nemovitost je mýtus. Bohužel dost zakořeněný. Analýzu najdete v novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
Ne vždy se stavební dílo povede. Ale to co předvedla střechařská firma na jedné ploché střeše, to překvapilo i laika. Více se dočtete v letošním prvním článku ve čtvrté sezóně našeho seriálu Nemoci nemovitostí.
Přišla zima. Voda ve žlabech zamrzá a s tím se opět začnou objevovat problémy plechových žlabů, které nejsou "podokapní", tedy nejsou nad volným prostorem, ale jsou nad částí budovy. Příklad jednoho takového žlabu na pražském Žižkově popisujeme v novém článku v oblíbeném seriálu Nemoci nemovitostí.
Rozdíl mezi řadovým trojdomkem a rodinným domkem se třemi byty na první pohled nemusíte poznat. Developeři tento fakt využívají v situacích, kdy jim územní plán omezuje výstavbu jednoho z typů objektů. Rozdíly jsou ale v požadavcích na tyto typy nemovitostí a noví majitelé by si jich měli být vědomi. Touto velmi zajímavou problematikou se zabývá inspektor Nemopas - pan architekt Tichota - ve svém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
Problémy s provedením parapetů na stavbách patří k evergreenům v poruchách staveb. Zvláště riskantní jsou tyto problémy u dřevostaveb. Jenom díky korektním vztahům při prodeji jedné dřevostavby se předešlo zbytečným komplikacím v budoucnosti. Více v článku v seriálu Nemoci nemovitostí na zpravodajském serveru novinky.cz.
Koupě roubenek je z pohledu technického větší oříšek, než koupě zděných domů. Stěny těchto starých objektů na bázi dřeva mohou být ve velmi špatném stavu a je třeba pečlivě zkoumat rozsah jejich poškození a možnosti sanace. O jedné komplikované koupi se dovíte v novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
To, že izolace suterénu proti vodě není jednoduchá, je asi již známý fakt. Stejně tak by měli jak odborníci, tak poučená veřejnost již vědět, že v běžných podmínkách je potřebné pro správnou ochranu suterénu proti vlhkosti zřídit drenážní systém. Hlavní inspektor NEMOPAS, Ctibor Hůlka, ukazuje ve svém článku z našeho seriálu Nemoci nemovitostí na jednom konkrétním případě, že není drenáž jako drenář ....
Vyšší cena u většiny zboží znamená i vyšší kvalitu. U bytů to ale jednoznačně neplatí a i drahý byt může být po technické stránce velmi nekvalitní. O jednom takovém smutném případě přináší informace Radim Mařík, hlavní inspektor NEMOPAS, ve svém novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna opět vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí NEMOPAS a popisoval posluchačům nejčastější porucha a rizika na nemovitostech. Rozhovor si poslechněte zde. Předchozí vystoupení v Českém rozhlase si můžete poslechnout zde.
Inspektor NEMOPAS, Petr Tichota se ve svém velmi zajímavém článku zabývá jednou z "novinek" mezi nemoci nemovitostí. Ukazuje se, že současné moderní způsoby zdění z cihelných bloků skrývají rizika, o kterých je nutné vědět a umět se jich vyvarovat. Více se dovíte v tomto článku v našem "nekonečném" seriálu Nemoci nemovitostí.
Když už nastane v rodinném domku požár, je velmi důležité, aby se nerozšířil na okolní stavby. Proto je v rámci požárních rizik objektu nutno posoudit i tzv. odstupové vzdálenosti a požárně nebezpečné prostory. Požární specialista NEMOPAS, Leoš Mariš ve svém článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše o jednom novém projektu, kde je potřeba pohlídat právě tato požární rizika.
Při kontrole menší administrativní budovy, kterou koupil podnikatel jako svou novou provozovnu, bylo skoro vše v pořádku. Největší bolestí tohoto objektu bylo ale topení na hranici životnosti. V našem článku v rubrice Nemoci nemovitostí píše Radek Dědina o tomto objektu, ale i obecně o rizicích poruch na otopné soustavě.
Malý nový smrček je romantický. Jak ale léta běží, stává se z něj velký smrk, který i v zimě zastíní kus zahrady, dům, sousedovu zahradu, sousedův dům. A pak nastanou problémy. Nedaleko Olomouce se odehrála kauza, kterou v našem seriálu Nemoci nemovitostí ve svém článku popisuje specialista Nemopas, Pavel Štajnrt.
Svědkem a řešitelem zajímavého případu nemoci domu se stal specialista Nemopasu Martin Černohorský. V rodinném domě nový krb stále kouřil, přestože z pohledu vlastního krbu a komínu bylo vše v pořádku ... Co bylo příčinou se můžete dovědět v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
"Kritická" kombinace faktorů (= nezateplený panelový dům X nová těsná okna X mladí manželé s dětmi) se naplno projevila v paneláku na malém městě. Nově zrekonstruovaný byt je po první zimě plný plísní. Tento smutný příběh popisujeme v posledním článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí.
Obytná podkroví ve starých půdách i v novostavbách jsou dnes velmi častá. Jedná se o populární bydlení. Bohužel zkušenost inspektorů nemovitostí s těmito konstrukcemi je tristní. Málokdy navštívíme podkroví, které by stoprocentně fungovalo. Příčinou je relativní "mladost" této konstrukce, která vede k tomu, že materiály a řešení ještě neotestovala staletí a spolehlivé cesty se stále hledají. V minisérii v našem seriálu Nemoci nemovitostí se inspektoři Nemopas postupně zabývali základními problémy obytných podkroví v několika článcích. V prvním článku se Petr Tichota zabýval obecným úvodem a problémy střešních oken. V pokračování miniseriálu Radim Mařík ilustroval na konkrétním případě problémy se vzduchotěsností a v poslední části se Petr Zrník zaměřil na netěsnost skládané krytina a doplňkvé izolace.
To, že prevence je nejlepší cesta, jak se zbavit nemocí si uvědomujeme všichni. Platí to samozřejmě i v případě Nemocí nemovitostí. Nemopas nabízí investorů i realizačním firmám tzv. Certifikaci výstavby. Při ní zkušení inspektoři provádí kontrolu výstavby v klíčových fázích a upozorňují na vadná či riziková řešení, která by posléze vedla k poruchám a reklamačním vadám. V novém článku v našem seriálu Nemoci nemovitostí hlavní inspektor Petr Vencl popisuje zkušenost z jedné certifikované výstavby.
I pozemek, na kterém si chceme postavit nový dům (či v okolí stávajícího domu) může skrývat rizika, která mohou výrazně ovlivnit jeho využití. Inspektorka Lenka Bartošová ukazuje v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku tři případy, kdy pozemky byly "nemocné" a měly skrytá rizika.
Stará řešení izoalce suterénů proti vodě byla postavena na větraných kanálech. Tyto systémy byly do jisté míry funkční. Bohužel se dnes setkáváme s tím, že nezkušené firmy nahradí tyto izolace nefunkčními "moderními" systémy. O jedné takové situaci si můžete přečíst v našem seriálu Nemoci nemovitostí v tomto článku.
Koupě staršího bytu v panelovém domě nemusí být vůbec špatnou volbou. Leckdy lze za rozumnou cenu pořídit bydlení na dobrém místě. Informace o tom, na co je ale třeba si dát pozor, sepsal pro četnáře našeho seriálu Nemoci nemovitostí inspektor nemovitostí Ing. arch. Tichota v tomto článku.
Ve vysílání Českého Rozhlasu HK v pořadu Radioporadna vystoupil Ing. Radim Mařík - hlavní inspektor nemovitostí a vysvětloval posluchačům všechny aspekty služby Inspekce nemovitostí NEMOPAS. Rozhovor si poslechněte zde.
Inspektor nemovitostí NEMOPAS, Ing. Jiří Hlavín se podělil se čtenáři našeho seriálu Nemoci nemovitostí se zkušenostmi s přebíráním jednoho bytu v novostavbě. Více se dočtete v tomto článku.
Když voda kondenzuje zevniř na okně, stéká po něm a pak zatéká do dřevěných konstrukcí kolem okna, může jít o velkou nepříjemnost. V půdních bytech se často setkáváme s koupelnou, ve které je osazeno střešní okno. Tato kombinace je poměrně "toxická" a velice často vede právě k nepříjemné kondenzaci a rizikům spojených se zatékáním do dřevěných nosných konstrukcí. Jednu takovou kauzu jsme představili čtenářům článku našeho seriálu Nemoci nemovitostí.