Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba informoval na úterní tiskové konferenci o záměru omezit povinnost předkládat průkazy energetické náročnosti při pronájmu a prodeji bytů a rodinných domků. Zákon, který průkazy zavedl, však nadále platí a je v souladu s Evropskou legislativou. Představou ministerstva je průkazy nahradit i u rodinných domů fakturami za energie, podobně jako to nyní platí u bytů.
Na konci minulého roku jsme kupujícím nemovitostí nabídli novou službu "prohlídka s inspektorem". Za první tři měsíce tohoto roku jsme tuto službu poskytli pro bezmála stovku kupujících. Prohlídka s inspektorem je ideálním řešením pro případ, kdy vybíráte z několika nemovitostí. Služba totiž stojí od tří tisíc korun a už na první prohlídce domu nebo bytu se od inspektora dozvíte, jak si nemovitost stojí po technické stránce a zda hrozí některé skryté vady, které by Vás mohli později nepříjemně překvapit. Na prohlídky dalších nemovitostí se samozřejmě poskytuje sleva a navíc cenu za prohlídku s inspektorem částečně odečteme od ceny hloubkové inspekce Nemopas na nemovitost, pro kterou jste se nakonec rozhodli.
PRAHA 9. dubna 2013 – Odstranění nejzávažnějších skrytých vad nemovitostí může vyjít majitele objektů i na desítky procent hodnoty samotného domu. S nadcházejícím jarem začíná také realitní sezóna, a proto Nemopas a Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) upozorňuje veřejnost, a především zájemce o koupi nemovitosti na vady, které se objevují často a které mohou zájemcům koupi nového bytu nebo domu výrazně prodražit.
PRAHA 28. března 2013 – O tzv. energetické štítky, které jsou od ledna povinné při prodeji nemovitostí, mají zatím zájem hlavně odborníci, kteří by se jejich zpracováním mohli živit. Školení, která pro projektanty a stavební inženýry pořádá poskytovatel energetických štítků Nemopas, jsou beznadějně plná. Samotní majitelé nemovitostí, kteří od ledna mají povinnost zajistit uvedení výsledků energetického štítku při inzerci nabízené nemovitosti, zatím váhají. I pohled do nabídky realitních kanceláří a realitních serverů ukazuje, že si provozovatelé inzerce novou povinnost zatím nevzali k srdci. Řada z nich zveřejnění údajů ze štítku zatím vůbec technicky neumožňuje. „Podle odhadu Nemopasu je údaj z energetického štítku uveden jen asi u pěti procent z řádově 50 tisíc nemovitostí, které jsou v nabídkách realitních kanceláří a realitních serverů,“ řekl vedoucí projektu Nemopas Ctibor Hůlka.
Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ukládá zákon 406/2000 Sb. od roku 2009, a to při výstavbě všech nových budov a větších změnách dokončených budov. Od 1.1.2013 novela zákona zavádí povinnost předkládání PENB rovněž při prodeji a pronájmu budovy. Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni:
Řeklo by se, že zachovalý zděný domek po rekonstrukci nemůže nového majitele ničím překvapit. Starší domy mají často stropy z dřevěných trámů. A právě zabudované dřevo bez možnosti pravidelné kontroly může představovat časovanou bombu.
PRAHA 12. února 2013 – Leadeři trhu sdružení v Asociaci inspektorů nemovitostí (AIN) provedli v roce 2012 více než 700 prohlídek technického stavu rezidenčních objektů v Česku. Celkem tak bylo odborníky prověřeno celé jedno procento domů určených k prodeji. Kromě stovek komplexních posouzení zajistili odborníci z AIN také stovky dílčích expertiz a specializovaných hodnocení. V příštím roce asociace očekává další razantní zvýšení poptávky. Zakládající členové AIN, tři největší hráči na trhu, by tak v příštím roce mohli provést řádově již tisíce inspekcí. Do pěti let by se pak mohla technická inspekce stát zcela běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti tak, jak je tomu v USA nebo v západní Evropě.
Jednoho klidného sobotního večera se jal nejmenovaný nájemník bytu v panelovém domě blíže prozkoumat jeden kousek ze své sbírky válečné munice. Podle všeho vyndal ze skříně ruční granát a upnul jej do stolního svěráku. Následný sled událostí připravil krušné chvíle nejen sběrateli, ale také obyvatelům stovky bytových jednotek domu.
PRAHA 19. prosince 2012 – Leader trhu inspekce nemovitostí a expertních posudků projekt Nemopas za letošní rok provedl více než 500 prověrek starších domů a bytů nebo novostaveb. Na téměř každém odhalil nějakou tu vadu. Mnohdy jde o drobnosti řádově za tisíce korun, často se ale inspektoři setkávají na jediném objektu hned s celou řadou závažných vad, jejichž sanace se pohybuje ve stovkách tisíců korun. Meziročně se poptávka po službě inspekce nemovitostí zvýšila téměř desetkrát.
Ve druhém díle tichých zabijáků odhalíme problematiku nadměrné koncentrace oxidu uhličitého v domě.
PRAHA 8. listopadu 2012 – Rádi byste zjistili v jakém technickém stavu je váš dům nebo byt, ale přece jen si myslíte, že situace není až tak vážná, abyste si museli pozvat odborníka – inspektora nemovitosti? Nyní máte možnost udělat si inspekci nemovitosti sami. A to i když jste v oboru stavebnictví úplní laici.
Po klidném spánku v našem novém domě jsem si myl ruce v koupelně. Tekoucí vodu náhle přehlušil silný klapavý zvuk. Manželka dole mazala cukroví marmeládou, což by jen těžko dělalo takovéto zvuky. Pohledem z okna jsem viděl létat kuličky polystyrenu. Hned mi bylo jasno.
Ceny nemovitostí za poslední dva roky výrazně poklesly. Protože řada domácností rozhodnutí investovat do vlastního bydlení dlouho odkládala, díky nízké ceně nemovitostí i hypoték přichází správný čas toto rozhodnutí uskutečnit. Jaké nemovitosti jsou nejvýhodnější a na co si při koupi dát pozor?
Prodat a pronajmout dům půjde od roku 2013 jen se „štítkem“ Kvůli nárůstu poptávky po průkazech se jejich cena zdvojnásobí
Už i v tuzemsku se rozšiřuje nová služba – kontrola kvality nemovitosti. Firmy čekají o službu velký zájem. PRAHA Kupujete byt či dům za miliony, bojíte se však, aby se v něm neskrývaly vady, za jejichž odstranění budete muset v budoucnosti připlatit. Z vyhledávání vad nemovitostí se v Česku stává rychle rostoucí byznys. Své služby začínají nabízet firmy, které se specializují na inspekci nemovitostí při koupi nebo prodeji. „Inspirovali jsme se v zahraničí, kde je o inspekci stavu nemovitostí velký zájem. Spolu s kamarádem – stavařem – jsme zjistili, že i v Česku je dostatek zájemců na to, abychom z toho udělali byznys,“ říká Pavel Štáf, jednatel firmy Bytecheck, která začala inspekci nemovitostí nabízet v únoru. Během půlročního působení na českém trhu zpracoval Bytecheck 175 posudků. „Tyto posudky odhalily vady u nemovitostí v celkové hodnotě 25 milionů korun,“ řekl Štáf. Rychlý růst poptávky potvrzují i další firmy.
Hospodářské noviny 20.9.2012: Štítky na domy budou povinné od ledna Názor Nemopasu na přehlasování prezidentského veta zákona o hospodaření energií zmiňuje řada médií. Citují vedoucího projektu Ctibora Hůlku a jeho odhad ohledně růstu poptávky po energetických štítcích po zavedení povinného vybavení všech prodávaných nemovitostí průkazem energetické náročnosti.
NA TUZEMSKÉM REALITNÍM TRHU SE POSTUPNĚ ZAČÍNÁ PROSAZOVAT NOVÁ SLUŽBA -POSUZOVÁNÍ TECHNICKÉHO STAVU NEMOVITOSTÍ. PRODÁVAJÍCÍM, ALE PŘEDEVŠÍM KUPUJÍCÍM ODHALUJE REÁLNÝ TECHNICKÝ STAV OBJEKTU.
Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, azbest, formaldehyd či oxid uhličitý. V tomto příspěvku jsme pro Vás připravili návod na prověření Vaší nemovitosti z hlediska radonu. Pomůcka Vám pomůže odpovědět na otázku, zda ve Vašem domě hrozí problém s radonem a jak vyřešit rizikové koncentrace tohoto nebezpečného plynu. Podobný postup stanovení rizikové koncentrace radonu používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život.
PRAHA 19. září 2012 – Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas přivítal, že sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta a přijala novelu zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Novela zavádí povinnost vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy při každém prodeji nebo pronájmu budovy.
PRAHA 18. září 2012 – Inspekce nemovitostí je jedním z nejrychleji rostoucích trhů české ekonomiky. Meziroční nárůst poptávky zde totiž dosahuje několika stovek procent. Nemopas, který je leaderem na trhu v provádění inspekce vad nemovitostí, za první pololetí registruje desetinásobný nárůst zájmu o posudky objektů, což představuje meziroční zvýšení o 900 procent. Důvodem je fakt, že jde o relativně novou službu, ale především vyšší opatrnost lidí při nákupu nemovitosti. Ti si nyní, v období ekonomické nejistoty, daleko více cení svých peněz
PRAHA 23. srpna 2012 – Nejhorší dům v ostravské ulici Přednádraží vyjde jen o něco málo levněji zbourat a postavit srovnatelně velký nový, než stávající zchátralý objekt opravovat. Rozdíl v nákladech na demolici ale není výrazný a majitel tak může zvážit, zda nemá význam dům zachránit. Vyplývá to z odborného posudku, který dnes dokončili inspektoři nemovitostí z Nemopasu. Na základě tohoto nezávislého odborného posudku se tedy nyní může majitel rozhodovat, jak s domem, jehož demolici před časem nařídil stavební úřad, dále naloží.
PRAHA 21. srpna 2012 – Zchátralé domy v ostravské ulici Přednádraží není nutné zbourat. Vyplývá to z prvotního ohledání objektů odborníky Nemopasu, kteří pro majitele objektů zpracovávají odborný posudek o technickém stavu domů. Ten má sloužit jako oponentura výroku stavebního, který rozhodl, že se obyvatelé musí vystěhovat, neboť domy nesplňují bezpečnostní a hygienické podmínky a některé bude nutné demolovat.
PRAHA 7. srpna 2012 – Leader na trhu inspekce nemovitostí Nemopas zpracuje zdarma pro majitele zchátralých objektů v ostravské ulici Přednádraží odborný posudek jako oponenturu výroku stavebního úřadu a vyčíslení nákladů na opravu domů. Úřad přitom rozhodl, že se obyvatelé musí vystěhovat, neboť domy nesplňují bezpečnostní a hygienické podmínky. Uvnitř však stále zůstává řada obyvatel převážně romské národnosti na vlastní nebezpečí, kteří se snaží vlastními silami uvést objekt do obyvatelného stavu
Prodejcům nemovitostí vznikne od ledna nová nepříjemná povinnost. Senát tento týden schválil novelu, která od roku 2013 zavádí povinnost vybavit všechny prodávané domy tzv. energetickým štítkem, neboli průkazem energetické náročnosti budovy. Majitele prodávaných nemovitostí přijdou celkem na stovky miliónů korun ročně.