Představujeme vám zbrusu novou aplikaci NEMOPAS, která byla vytvořena na míru inspektorům nemovitostí. Webová aplikace NEMOPAS slouží k tvorbě inspekčních protokolů dle metodiky NEMOPAS.
Nedostatečný výškový rozdíl mezi podlahou přízemí v domě a okolním upraveným terénem je jedním z nejčastějších hydroizolačních problémů nepodsklepených domů. Vlhkost v podlahách a na spodku stěn musela ve svém bytě řešit i paní Ulrika. Paní Ulrika si koupila byt v přízemí v novostavbě malého bytového domu. Po zhruba půl roce ale zjistila, že jí vlhnou zdi u podlahy. Na vlhkých místech se časem objevila plíseň. To se paní Ulrice nelíbilo a vyzvala developera, aby problém odstranil. Developer nechal udělat do stěn a podlahy sondu a skutečně zjistil na několika místech vlhkost materiálů. Kde se ale voda ve stěnách a podlaze bere?
Většina domů postavených do první poloviny dvacátého století má stropy nesené dřevěnými trámy. A tyto trámy jsou často skryty v konstrukci stropu a nejsou vidět. V jakém jsou stavu, nejsou uhnilé? Nemůže se nám stát to, co se stalo panu Radovanovi, který si koupil starší bytový dům?
S přicházejícími chladnými dny se objevují nemoci domů, které souvisí s nízkými teplotami. Jednou z nich jsou potíže s nedostatečně odvětranými šikmými střechami nad obytným podkrovím. Podobný případ řeší i pan Petr, který má střechu z asfaltových šindelů a v zimě s ní má starosti.
I na novostavbě bytového domu může projektant udělat chybu. V dnešním článku si ukážeme jeden nedomyšlený detail, který by možná fungoval, ale klientská změna v bytě ho dostala do problémů.
Na starších bytových domech s balkóny hrozí nebezpečí jejich degradace a v nejhorším případě i zřícení. O jednom takovém případě si přečtěte v článku kolegyně na serveru novinky.cz v rubrice Nemoci nemovitostí.
Kolega energetik, Ondřej Žídek, zodpověděl základní otázky týkající se nových požadavků a trendů na energetickou náročnost domů v roce 2020. Více a zevrubněji si můžete přečíst v článku na tomto webu. Stručný výtah jsme poté představili čtenářům naší rubriky Nemoci nemovitostí na serveru novinky.cz v tomto článku.
Vzrostlé vysoké stromy blízko domu mohou při vichřicích či jiných bujařejších rozmarech počasí poškodit střechu nebo fasádu domu svým pádem. To bylo zřejmě také jedním z motivů, proč je raději nechat pokácet, u majitele jednoho staršího domu ve Středočeském kraji. Ten pak dům prodal novým majitelům a do roka a do dne se začaly dít panečku věci!
Rozhodujete-li se při rekonstrukci či výstavbě nové koupelny se sprchovým koutem, zda použijete sprchovou vaničku nebo ne, vězte, že při bezchybné realizaci jsou z pohledu rizika poruch obě řešení akceptovatelná. Díky nedostatkům dřívějších dlážděných sprchových koutů s podlahovou vpustí sice panuje obecný názor, že se jedná o rizikovovou variantu. Ale správně udělaný sprchový kout s dlažbou může zcela spolehlivě fungovat. Je ale třeba dát pozor na několik zásadních věcí.
Ve své praxi inspektora nemovitostí se poměrně často setkávám s tím, že ke kontrolované nemovitosti neexistuje ověřená dokumentace odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. U starších staveb dokonce neexistuje vůbec žádná dokumentace. Co je však zarážející, že často ani u developerských výstaveb majitelé nových hromadně stavěných rodinných domů žádnou projektovou dokumentaci neobdrží.
Realitní transakce, tedy prodej či pronájem nemovité věci, je ošetřena některými zákony a vyhláškami. Ty krom jiného zahrnují i povinností a práva obou stran realitní transakce, které se týkají technického stavu nemovitosti (budovy či pozemku). V tomto článku přinášíme souhrnou informaci právě o těchto povinostech, právech a příslušných dokumentech.
Pojmy „inspektor nemovitostí“ a „prověření technického stavu nemovitosti“ už u nás zdomácněly. Mnozí, kteří kupují či prodávají dům, zvažují pozvání odborníka na zjištění technického stavu nemovitosti. Asociace inspektorů zaznamenává meziročně velký nárůst poptávky. Je to logický trend způsobený větší informovaností kupujících a snahami některých férových realitních kanceláří a finančních poradců o kultivaci realitního trhu. Málo kupujících se ovšem rozhodne přizvat inspektora ke koupi rekreační chalupy. Přitom pořízení rekreačního objektu nemusí být levnější než pořízení rodinného domu. Naopak, v dobré lokalitě, kde se další výstavba nepovoluje, může cena za m2 převýšit cenu pražských nemovitostí. A velmi často hrozí, například u roubených chalup, mnohem více rizik než u klasických domů.
Chystáte se koupit nebo rekonstruovat starší dům? Může se stát, že vašimi novými spolubydlícími budou radon, plísně a oxid uhličitý. V tomto článku najdete odkazy na volně dostupné pomůcky, které slouží k prověření rizika hromadění uvedených škodlivin ve vnitřním vzduchu. Podobné prostředky používají inspektoři Nemopas v rámci inspekce nemovitosti pro zdravý život.
Pro řadu lidí je automobil druhým domovem a tráví v něm většinu svého času. To, že je řízení náročné na pornost není třeba připomínat, ale jak jsou na tom tyto domy na kolech z hlediska hluku a jeho vlivu na kondici řidiče?
V rámci služby Nemopas pro zdravý život kontrolují inspektoři rizika překročení koncentrací oxidu uhličitého, radonu a formaldehydu. V únoru jel hlavní inspektor Ing. Odehnal k případu rodinného domku typu Okál na Praze 4. Důvodem měření byly zdravotní problémy, které se vyskytly u dětí rodiny žijící v tomto domě. V případě dřevostavby typu Okál je jednoznačným rizikovým faktorem zateplení domu vnějším kontaktním zateplovacím systémem a výměna oken. Dům rodiny z Prahy 4 měl oba tyto rizikové faktory a tak inspektor navrhl měření Státním zdravotním ústavem (STÚ).
Pod pojmem kročejový hluk se skrývá zvuk, který vzniká a šíří se ve stavební konstrukci. Původem tohoto zvuku jsou mechanické impulsy jako je chůze, pád těles na podlahu, posunování židlí ale také provoz strojů umístěných na podlaze nebo zavěšených na stěně, případně zvuk z hudebního nástroje. Konstrukce po vybuzení „zvuk vede“ a poté ve vedlejších místnostech vyzařuje pro nás nežádoucí kročejový hluk. Vzhledem k možným způsobům vybuzení konstrukce je šíření kročejového hluku nejčastější podlahou a stropem z vyššího podlaží do podlaží spodního. Kročejový hluk je však veden také schodištěm, stropy na stejném podlaží nebo stěnami a to všemi směry.
Hrozivě vypadající prolomené podlahy místností v suterénu nezpůsobil výbuch zapomenuté letecké pumy ze druhé světové války, ale jsou důsledkem chybného řešení hydroizolace spodní stavby domu. Místnosti v suterénu měly být zařízeny jako posilovna. Po prvních přívalových deštích se majitelům domku tato představa rozplynula.
Nábytek vyrobený na míru do stavební konstrukce představuje praktické využití prostoru domu, ale může mít i odvrácenou stranu mince v podobě vlhkých map a růstu plísní ve skříních. Riziko potíží s plísněmi je vysoké u nábytku přistavěného k nezatepleným stěnám, stropům a podlahám, které sousedí s vnějším prostředím nebo s nevytápěnými prostory domu.
Domek postavený daleko od záplavových území nemusí být zárukou, že jeho majitele nepřekvapí voda hrnoucí se přes práh dveří. Inspektoři Nemopas prováděli v poslední době několik inspekcí domů, kde toto riziko reálně hrozí. Rizikovou skupinou jsou domy postavené na nepropustných (jílovitých) zeminách s podlahou přízemí v malé výšce nad terénem. Zhoršující okolností je nedostupnost dešťové kanalizace v obci a nutnost likvidovat dešťovou vodu vsakem.
Hezkých pozemků pro bydlení ubývá a tak není výjimkou, že spolu s pozemkem je k prodeji i starý dům. Ve stejné situaci byly manželé Monika a Luboš, majitelé dobře situovaného pozemku v Brandýse nad Labem. Otázkou bylo, zda bude lepší domek na pozemku zrekonstruovat nebo jej zbourat a postavit nový.
Nová zelená úsporám je program Ministerstva životního prostředí, který nabídne na zateplení domů víc než jednu miliardu korun. Příjem žádostí v rámci 1. výzvy bude zahájen v srpnu 2013, první prostředky budou vyplaceny na podzim 2013. První výzva programu Nová Zelená Úsporám se týká pouze rodinných domů. Připravili jsme pro vás pomůcku, kterou lze zjednodušeně zjistit, co musíte pro získání dotace na domku všechno zateplit.
Pokud jste zasaženi letošní povodní můžete se při řešení sanace zatopeného domu obrátit na inspektory Nemopas. Pro bezplatné konzultace jsme k dispozici na telefonu (+420) 735 768 378 nebo můžete použít kontaktní formulář. Pokud nám kapacita dovolí, tak se zdarma přijedeme na váš dům podívat a poradíme, jak postupovat při vysoušení a obnově domu. Bezprostředně po opadnutí vody vás čeká vyklizení nábytku případně bahna a dezinfekce stěn a podlah. Pokud jste pojištěni pořiďte před úklidem fotodokumentaci stavu po povodni, sepište seznam poškozených věcí případně zvířat a kontaktujte svoji pojišťovnu. Po návštěvě likvidátora pojišťovny můžete začít s obnovou. Podlahy přízemí jsou promočené, velké množství vlhkosti je ve zdivu stěn a v omítkách. V některých oblastech je mokrá i konstrukce stropu nebo klenba a její zásyp nad přízemím. Jak se budou některé z těchto konstrukcí chovat a co s nimi dále, se pokusíme naznačit v následujícím textu.
Podle novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií je nutné na bytové domy vypracovat průkaz energetické náročnosti a informovat o zpracování průkazu ministerstvo průmyslu a obchodu. V některých případech je možné průkaz nahradit fakturami za energie nicméně do roku 2019 musejí mít průkazy všichni. Při inspekcích nemovitostí narážíme na situace, kdy prodávající průkaz nemá a dohledávání faktur je zdlouhavé a neobjektivní hodnocení. Vypracováním průkazu se dá papírování s fakturami elegantně vyhnout a navíc ho bytové domy tak jako tak budou muset mít, jinak jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun.
Než koupíte dům, vyplatí se zkontrolovat jeho základy. Náklady na sanaci základů se totiž mohou vyšplhat k desítkám procent kupní ceny samotné nemovitosti. Přitom jde o vady, které nejsou pro kupujícího laika na první pohled zjevné. Záleží totiž na řadě věcí, jako je typ zeminy, hloubka a šířka základů a materiál základů. Inspekce nemovitosti před koupí domu odhalí riziková řešení a poradí co dělat. Někdy stačí drobný stavební zásah, jindy je lépe dům nekupovat. Inspektoři Nemopas konzultují zdarma, dům prohlédnou už za tři tisíce korun.