Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí

Jednoho klidného sobotního večera se jal nejmenovaný nájemník bytu v panelovém domě blíže prozkoumat jeden kousek ze své sbírky válečné munice. Podle všeho vyndal ze skříně ruční granát a upnul jej do stolního svěráku. Následný sled událostí připravil krušné chvíle nejen sběrateli, ale také obyvatelům stovky bytových jednotek domu.

Po výbuchu došlo k požáru, zásahu hasičů a pyrotechniků. Vzhledem k tomu, že v předmětném bytě byla uskladněna ještě další munice, nařídil pyrotechnik evakuaci celého domu. Patrně jen shodou okolností nedošlo k žádným obětem na životech. Jakmile byl dům policií a statikem zpřístupněn, bylo třeba začít řešit konkrétní škody, ke kterým výbuchem a následným požárem došlo. Poškození se naštěstí omezila pouze na inkriminovaný byt. Poničený nábytek a podlahové krytiny byly vyklizeny do odpadu.

Majitel bytu objednal inspekci nemovitosti se záměrem zdokumentovat celkový stav domu a vyčíslit náklady na opravu bytu. Při prohlídce bytu jsem v "epicentru" výbuchu zjistil fatální poškození okenní balkónové sestavy, vnitřních dveří a povrchových úprav panelových stěn a stropů střepinami.  V sousedních místnostech pak poškození povrchových úprav od splodin hoření a zásahu hasičů. Celkový stav bytu po výbuchu byl zdokumentován a zhodnocen v průkazu nemovitosti. Statik zhodnotil celkový stav domu, v rámci inspekce nemovitosti však bylo nutné ještě posoudit stav vnitřních příček a meziokenních vložek. Tlaková vlna výbuchu naštěstí tyto konstrukce nepoškodila. V rámci rekonstrukce tedy "stačilo" výměnit okna a vnitřní dveře, očistit a vyspravit povrchové úpravy a vymalovat. V místnosti výbuchu bylo navíc nutné položit nové podlahové krytiny.

V rámci inspekce tohoto bytu byla rovněž provedena kontrola navržených úprav po jejich provedení, a to za účelem přejímky bytu vlastníkem. Provedné opravy v zásadě odpovídaly platným normám a dobré stavební praxi, ale při kontrole provedení balkonové sestavy jsem narazil na typický neduh při osazování oken. Spára (připojovací) mezi rámem okna a konstrukcemi byla pouze vyplněna polyuretanovou pěnou a z vnitřní strany zaomítána. Toto řešení připojovací spáry nespní základní požadavky, a to je vzduchotěsnost, vodotěsnost a odolnost proti pronikání hluku. Správné řešení představuje například obrázek níže.

Okno bylo nutné znovu vyjmout a doplnit:
- hydroizolační pásku mezi vnější ostění a rám okna,
- novou výplň polyuretanovou pěnou,
- vzduchotěsnící a parotěsnící pásku.

Poté bylo možno rám okna zaomítat. Kompletní inspekce nemovitosti přišla majitele bytu na necelých 7 tisíc korun. Celková oprava bytu pak na necelých 200 tisíc korun.

5. 2. 2013  |
Autor: Ing. Jan Matička - inspektor nemovitostí Prahakontaktujte autora

Fotogalerie

Nemopas, Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí, Poškození krytiny pod místem výbuchu Poškození krytiny pod místem výbuchu
Nemopas, Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí, Požárem poškozené plastové okno Požárem poškozené plastové okno
Nemopas, Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí, Poškozená povrchová úprava Poškozená povrchová úprava
Nemopas, Neobvyklé odpoledne inspektora nemovitostí, Napojení nového okna na ostění a parapet Napojení nového okna na ostění a parapet
Diskuse
Vložit příspěvek:

Toto pole nevyplňujte:
Opište:313

Kontaktujte autora článku:


Toto pole nevyplňujte:
Opište:313