PRAHA 19. září 2012 – Leader na trhu inspekce vad nemovitostí Nemopas přivítal, že sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta a přijala novelu zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Novela zavádí povinnost vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy při každém prodeji nebo pronájmu budovy.
Ctibor Hůlka, vedoucí projektu Nemopas k tomu dnes řekl: „Váhání s přijetím novely, která zavádí tzv. energetické štítky budov, se nemuselo Česku vyplatit. Pokud by totiž nedodrželo Evropskou komisí daný termín 9. leden 2013, kdy má být norma implementována do českého právního řádu, hrozila by Česku od EU pokuta. Čím kratší je čas od konečného schválení novely do její platnosti, tím horší by byl i kolaps.“
Novelizací zákona vznikne na trhu naráz poptávka po 30 až 40 tisících průkazů ročně, přičemž v současné době dosahuje asi osm až 12 tisíc ročně. Novela se velmi brzy dotkne realitního trhu. Zákon totiž říká, že údaje z průkazu musí být uvedeny už v reklamních materiálech při prodeji a pronájmu budov. Se zpracováním průkazů na nemovitosti inzerované od 1. 1. 2013 je tedy nutné začít dříve než v den vystavení nemovitosti na webových stránkách nebo tisku.
V současnosti se cena vyhotovení podobného průkazu pohybuje kolem 3 až 6 tisíc korun. Začátkem roku, jakmile si prodávající uvědomí novou povinnost, se skokově zvedne poptávka a to ovlivní i cenu. Krátkodobě, než se podaří uspokojit nárůst poptávky, se může cena průkazu zvýšit až na dvojnásobek. Pak pravděpodobně v důsledku zvýšení počtu znalců, kteří budou energetické posouzení nabízet, se cena opět sníží. Jde přitom o ceny na rodinný dům s projektovou dokumentací, kde není potřeba dělat průzkum.
Ročně se v Česku prodá asi 60.000 bytových nemovitostí. Z nich zhruba polovina je bytů, kterých se nové nařízení netýká. Majitelé bytů, které prodávají, mohou energetický štítek nahradit předložením tří ročních faktur za energie. Odhadem tedy zbývajících 30 až 40 tisíc nemovitostí (rodinných a bytových domů) se ale nová povinnost bude týkat.“